23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaÇocukErgenlikte Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır

Ergenlikte Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır

Ergenlikte Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Ergenlik döneminde ergenliğe giren gençlerle kurulan ilişkiler son derece önemlidir. Özellikle sorunlu ergenlik dönemi geçiren çocuklarla sağlıklı iletişim kurabilmek için uzmanlardan bilgi ve görüş alınmalıdır. Ergenlik döneminde yaşanan en büyük problemlerden biri ise öfke patlama problemleridir. Bu yüzden ergenlikte öfke kontrolü nasıl sağlanır sorularınıza bu yazımızda elimizden geldiğince cevap vermeye çalışacağız.

Bu dönemdeki gençlerin büyük çoğunluğunda yaşanan problemlerin başında gelir. Genellikle her şeye isyan etme, karşı gelme davranışları gözlemlenir. Bu davranışlar bazen daha da aşırı boyutlara ulaşarak kendine zarar verme noktasına ulaşır.

Öfke problemi yaşayan ergenlerin anne babalarının mutlaka uzman görüşlerine başvurmaları ve çocuklarına karşı olan davranışlarına dikkat etmeleri gerekir. Ergenlik dönemi çocukların karakter yapısının şekillendiği özel bir dönemdir. Bu nedenle sağlıklı bireyler olmaları için mutlaka doğru davranışlar sergilenmelidir. Bu dönemde en büyük görev anne ve babaya düşmektedir.

Ergenlik Döneminde Çocuklarınızı Anlamaya Çalışın

Ergenlik döneminde anne ve babaların çocuklarını anlamaya çalışması gerekir. Sağlıklı bir iletişimin temeli için çocukların özel bir dönemde olduklarının ve yardıma ihtiyaçları olduklarının aileler tarafından fark edilmesi gerekir. Aileler bu dönemin tüm çocuklar için aynı gelişmediğini ve farklı çocuklarla kendi çocuklarını kıyaslamamaları gerektiğinin farkına varmaları gerekir. Yapılan en büyük hatalardan biri bu dönemde çocukların arkadaşları ile veya aynı yaş grubunda olan diğer çocuklarla kıyaslanmasıdır. Bu durum çocuklarda öfke nöbetlerinin artmasına neden olur. Aile ile çocuk arasındaki iletişimin zayıflaması ve aileye olan güvenin yitirilmesine de neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuklara tek ve özel olduklarını hissettirmek gerekir.

Ergenlik Dönemindeki Çocuklarınızı Daha Fazla Sevin

Ergenlik döneminde öfke sorunları yaşayan çocuklar aslında sevgiye muhtaç ve aç olduklarını dışa öfke yöntemi ile yansıtır. Çocuğunuz sinirlenip bağırdığında dahi ona onu ne kadar sevdiğinizi her fırsatta hatırlatmanız gerekir. Aksi takdirde ailelerinden sevgi göremeyen çocuklar bu sevgi boşluğunu doldurmak için zararlı arkadaşlıklar kurmaya açık hale gelirler ve ailelerinden göremedikleri sevgiyi dışarıda arama eğilimine girerler. Ailelerin bu dönemde yaptıkları en büyük hatalardan biri ise sinir ile söylenen olumsuz cümlelerdir. Sen nasıl evlatsın veya senden nefret ediyorum gibi cümleler asla kurulmamalıdır.

Ergenlik Dönemi bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER