26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaÇocukErgenlikte Kilo Verme Sorunu

Ergenlikte Kilo Verme Sorunu

Ergenlikte Kilo Verme Sorunu

Ergenlik dönemine giren gençlerde yaşanan en büyük sorunlardan ergenlikte kilo verme sorunu… Ergenlik döneminde hormonsal değişimlere bağlı olarak vücut daha fazla yağ üretir ve bu durum fazla kilo olarak yansır. Gençlerin çoğu ergenlik döneminin başlarında kilo alma problemleri yaşar ve yeme alışkanlıklarında artış ve değişimler gözlemlenir. Özellikle aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi ve yüksek kalorili beslenme kilo artışına zemin hazırlar.

Bu dönemde beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca yağlı yiyeceklerden uzak durularak sağlıklı beslenmelidir. Bu dönemde vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden biri proteindir. Kas ve kemik gelişiminin hızla devem ettiği bu dönemde protein içeriği yüksek besinler tercih edilmelidir.

Ergenlikte döneminde sporun faydaları

Ergenlik döneminde kilo probleminin önüne geçmek için mutlaka spor yapılmalıdır. Bu dönemde yapılan spor kilo problemlerinin önüne geçmenin yanı sıra kas ve kemik sisteminin daha sağlıklı gelişmesine yardım eder. Ergenlik döneminde yapılan spor boy uzamasına yardım eder. Spor yapmak beden sağlığı kadar ruh sağlığının da gelişimine yardım eder ve zihnin rahatlayıp boşalmasını sağlar. Ailelerin bu dönemde çocuklarını spora teşvik etmeleri gerekir. Özellikle basketbol ve yüzme sporları vücut gelişimi için çok faydalıdır.

Ergenlik döneminde alınan kilolar sorun edilmemeli

Bu döneminde alınan fazla kilolar gençler tarafından fazla sorun edilmemeli ve bu durum takıntı haline getirilmemelidir. Ergenlik döneminin başlarında alınan fazla kilo ergenlik döneminin sonlarına doğru dengelenecektir. Özellikle gençlerin boy uzama döneminde bu kilolar kendiliğinden hızlıca gider. Fakat kiloların kendiliğinden gitmesi ve kalıcı hale gelmemesi için yapılması gereken kurallara uyulması gerekir. Spor ve sağlıklı beslenme hayatımızın bir parçası haline gelmeli ve alışkanlık haline dönüştürülmelidir. Kilo problemlerinin takıntı haline getirilmesi psikolojik sorunlar yaşanmasına ve ergenlik döneminin sorunlu geçmesine neden olmaktadır.

Son olarak unutmayınız ki siz ebeveynlerde ergenlik döneminin zorluğu yaşadınız. Bu sürecin zorluğunu bildiğinizden dolayı çocuğunuza göre 1 adım öndesiniz. Hatta yaşayacağı sorunları öngörerek bu süreçte çocuğunuza nasıl yardım edebileceğinizi biliyor olacaksınız.

Ergenlik Dönemi bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER