25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaÇocukErgenlikte Depresyon Belirtileri

Ergenlikte Depresyon Belirtileri

Ergenlikte Depresyon Belirtileri

Ergenlik dönemi kızlarda 9 ve 13 erkeklerde ise 10 ila 15 yaş aralığında başlayarak ortalama olarak 4 yıl sonra biter. Bu süreç hem ebeveynler hem de çevresinde bulunan insanlar için oldukça zor bir süreçtir. İlk olarak ergenlikte depresyon belirtileri nelerdir ve çocuğunuzun bu süreçte nasıl üstesinden gelebileceğine nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor.

Bu süre zarfında hem davranışlara hem de kurduğunuz iletişime oldukça dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kuracak olduğunuz her kötü iletişim bu süre zarfında onu depresyona girmeye iteler. Bu dönemlerini daha zor ve daha duygusal geçmesine sebep olur. Ergenlik dönemlerinde olan bir çocuğa yaklaşımınız onun bir birey olduğunu ve her konu üzerinde fikir yürütebileceğini ona hissettirecek şekilde yaklaşmanız gerekir. Böylelikle onu dinlediğinizi ve önem verdiğinizi anlayarak sizlerle her konuyu paylaşacak ve konuşacaktır. Ergenlik döneminde depresyon olası bir durumdur.

Depresyon belirtileri şu şekildedir;

  • Öncelik olarak ergenlik dönemi duygusal iniş ve çıkışların değişken olduğu bir süreçtir. Her duygusal olan bir ergende depresyon tanısı konmamaktadır.
  • Okul başarasının gözle görülür bir şekilde düşmesi,
  • Arkadaşları ile sosyal ortama girmeme ve sürekli olarak yalnız kalma isteği,
  • Bir konu üzerinde sürekli üzülmek ve bulunduğu durumdan memnuniyetsiz olma,
  • Sürekli olarak öfkeli ve sinirli ruh hali,
  • Kendisine yapılan eleştirilere karşı aşırı derecede tepki verme,
  • Geleceğe dair kendisine koyduğu hedeflere karşı olumsuz yaklaşımda bulunma,
  • Özgüven eksikliğinin bulunması ve kendisini her konuda suçlu hissetmesi,
  • Her konuda kararsızlık hissinin baş göstermesi ve yapılan işlere karşı konsantre olmama durumu ergenlikte depresyon belirtilerinin en sık görülen davranışlarıdır.

Ergenlikte Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon ilerleyen bir süreçtir. Üzerine düşülmediği takdirde daha büyük sorunlara yol açar. Depresyon sürecinde hem aile bireyleri hem de ergen birey psikolojik bir danışmandan yardım almalıdır. İlaç tedavisi ya da konuşma seansları ile bireyin özgüveni yerine gelir kullanılan ilaçlarda depresyon semptomlarını giderir.

Ergenlik Döneminde Ergen Bireye Nasıl Davranılmalıdır?

Bu dönem de en büyük görev ebeveyne düşmektedir. Bu dönem içerisinde ergen bireye mutlaka sevecen, tutarlı yaklaşılmalıdır. Onun anlattığı her konuyu can kulağı ile dinlemeli ve onun düşüncelerine saygılı olduğunuzu göstermeniz gerekir. Eleştirmeyin ve ona güvenin. Başarısızlığında ona destek olun ve mutlaka dürüst davranın.

Ergenlik Dönemi bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER