12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaBebekAnne SağlığıEmzirme Döneminde Göğüs Bakımı

Emzirme Döneminde Göğüs Bakımı

Emzirme Döneminde Göğüs Bakımı

Emzirme hem anne hem de bebek için muhteşem bir deneyimdir. Fakat annenin emzirme tekniğinin hatalı olması veya göğüs bakımının yapılmaması sonucu ortaya çatlak, şişlik ve hassasiyet durumları çıkar. Peki, emzirme döneminde göğüs bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat etmelisiniz.

Anne bebeğini emzirirken bebeğini doğru pozisyona yönlendirmeli, onun hep aynı şekilde meme ucunu kavramasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde bebek sadece meme ucunu kavrayarak, çatlak ve hassasiyetin oluşmasına davetiye çıkaracaktır. Bebeğin ağzı tam açılmalı hem meme ucu hem de meme çevresinin emilmesine dikkat etmelisiniz. Böylece meme ucu içeride bebeğin damağına yaklaşarak, onun zarar görmesine engel olacaktır.

Göğüs bakımı için doktorunuz size bebeğinizi emzirmeden önce o bölgenin ılık su ile iyice yıkanmasının yeterli olacağını söyleyecektir. Eğer göğüs bölgenizde çatlak ve hassasiyet mevcutsa içeriğinde lanolin maddesi olan krem veya merhemleri tercih edebilirsiniz.

Göğüste Çatlama ve Ağrı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

  • Göğüste çatlama ve ağrı oluşması durumunda kesinlikle emzirmeye ara verilmemelidir.
  • Göğsünüzde çatlak bulunuyorsa ve bu çatlağın daha fazla ilerlemesini istemiyorsanız bebeğinizi doğru teknikle emzirin. Eğer bebeğiniz doğru tekniği uygulamakta ısrar ediyorsa kısa süreli molalar verin. Veya ağzının köşesine parmağınızı sokarak doğru pozisyonu almasında ona yardımcı olun.
  • Göğsünüzde çatlak bulunuyorsa ve bu durum sizi oldukça rahatsız ediyorsa günde 3 defa 10 dakikalık sıcak kompresler uygulayarak, banyoda hafifçe masaj yapın.  Yapılan bu 10 dakikalık masaj göğsünüzde tıkalı olan süt kanallarının açılmasına yardımcı olur.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Anne sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Anne Sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER