Emzirme Döneminde Göğüs Bakımı

0
431

Emzirme Döneminde Göğüs Bakımı

Emzirme hem anne hem de bebek için muhteşem bir deneyimdir. Fakat annenin emzirme tekniğinin hatalı olması veya göğüs bakımının yapılmaması sonucu ortaya çatlak, şişlik ve hassasiyet durumları çıkar. Buda anne için emzirme dönemini bir işkence haline dönüştürebilir. Peki, emzirme döneminde göğüs bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilir?

Anne bebeğini emzirirken bebeğini doğru pozisyona yönlendirmeli, onun hep aynı şekilde meme ucunu kavramasına özen gösterilmelidir. Aksi taktirde bebek sadece meme ucunu kavrayarak, çatlak ve hassasiyetin oluşmasına davetiye çıkaracaktır. Bebeğin ağzı tam açılmalı, hem meme ucu hem de meme çevresinin emilmesine dikkat edilmelidir. Böylece meme ucu içeride bebeğin damağına yaklaşarak, onun zarar görmesine engel olacaktır.

Emzirme döneminde ne kadar hijyenik görülse de görülsün sabun ve ıslak mendil gibi kimyasal madde içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Fakat yine de içinize sinmiyorsa pH derecesi 5.5 olan, dermatolojik onaylı sabun ve ıslak mendilleri kullanabilirsiniz. Bu konuda uzman olan doktorlar, bebeğinizi emzirmeden önce o bölgenin ılık su ile iyice yıkanmasının yeterli olacağını söylüyorlar.  Eğer göğüs bölgenizde çatlak ve hassasiyet mevcutsa içeriğinde lanolin maddesi olan krem veya merhemleri tercih edebilirsiniz.

Göğüste Çatlama  ve Ağrı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

  • Göğüste çatlama ve ağrı oluşması durumunda kesinlikle emzirmeye ara verilmemelidir. Çünkü göğüste süt birikmesi sonucu ağrı ve iltihaplanma oluşumu meydana gelebilir.
  • Göğsünüzde çatlak bulunuyorsa ve bu çatlağın daha fazla ilerlemesini istemiyorsanız bebeğinizi doğru teknikle emzirin. Eğer bebeğiniz doğru tekniği uygulamakta ısrar ediyorsa kısa süreli molalar verin. Veya ağzının köşesine parmağınızı sokarak doğru pozisyonu almasında ona yardımcı olun.
  • Göğsünüzde çatlak bulunuyorsa ve bu durum sizi oldukça rahatsız ediyorsa günde 3 defa 10 dakikalık sıcak kompresler uygulayarak, banyoda hafifçe masaj yapın.  Yapılan bu 10 dakikalık masaj göğsünüzde tıkalı olan süt kanallarının açılmasına yardımcı olur.
  • Göğsünüzde aşırı ağrı, şişkinlik, halsizlik ve terleme gibi belirtiler varsa göğüs iltihabı veya başka bir tehlikeyle karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda size en yakın olan hastaneye veya aile hekimine başvurun.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.