23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaBebekAnne SağlığıEmzirme Döneminde Çay ve Kahve

Emzirme Döneminde Çay ve Kahve

Emzirme Döneminde Çay ve Kahve Tüketimi

Anne sütünün bebeğinizin tek gıda ihtiyacını karşıladığını düşünürsek anne sütünün kalitesinin de önemli olduğu gerçeğini de bilmemiz gerekiyor. Bu yüzden annenin tükettiği besinlere dikkat etmesinin önemi ortaya çıkıyor. Annenin tükettiği her besinden alınan mineral ve vitaminler anne sütünün kalitesine direk etki etmektedir. Emzirme Döneminde Çay ve Kahve Tüketmek Doğru mu sorularınıza cevap bulabileceğiniz makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Biz yetişkinlerin uykumuzu açmak için kahve içme ihtiyacımızın kafeinin ne kadar uyarıcı madde içerdiğinin kanıtıdır. Çay, Kahve, Çikolata gibi ürünler tüketildiğinde kana çabuk karışan besinler olup anne sütüne geçmeme gibi bir durum söz konusu değildir. Uyarıcı etkisi olan kafein anne sütü yoluyla bebeğinize geçecektir. Bu durum bebeğinizde huysuzluk, uykusuzluk gibi rahatsızlıklara neden olacaktır. Bebeğinizi emzirdikten sonra bebeğinizin uyumakta sorun yaşarsa eğer çay ve kahve tüketmeyi lütfen bırakınız.

Çay- Kahve içmeden yapamam diyorsanız eğer şu durumu gözden geçirmenizde yarar olacaktır. Siz yetişkin olarak kahve çay bağımlısı olduysanız eğer bebeğinizin savunmasız bedeni ne durumda olacaktır sizce.

Çay ve kahvenin içerdiği kafein maddesinin sadece bebeğinizde uykusuzluk ve huysuzluğa neden olması dışında birde bedenine verebileceği olası zararlarını da bilmenizde fayda var.

Kahve içerdiği maddeler sayesinde insanın kaslarını gevşeten ve midedeki asit oranını yükseltmesi ile bilinmektedir. Anne sütü ile bebeğinize geçen bu maddeler bebeğinizde de aynı etkiye sebep olabilir. Özellikle midesi gelişmemiş bebeklerde REFLÜ gibi sorunlara yol açabilir.

Bebeğinizi emzirdikten sonra bebeğinizi mutlaka onun sağlığı açısından gözlemleyiniz. Emzirmeden sonra kusuyorsa, Emdiği sütü geri çıkartıyorsa, Ağzından durmadan salya akıyorsa Lütfen Çay ve Kahve tüketiminizi bırakınız yapamıyorsanız bile azaltınız.

Son olarak belirtmeliyiz ki Bebeğinizin sağlığı sizin kahve zevkinizden önemli olduğunu düşünüyorsanız eğer Çay ve Kahveye son vermelisiniz.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Anne sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Anne Sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER