Emzirme Döneminde Çay ve Kahve

0
409

Emzirme Döneminde Çay ve Kahve Tüketmek Doğru mu?

Anne sütünün bebeğinizin tek gıda ihtiyacını karşıladığını düşünürsek anne sütünün kalitesinin de önemli olduğu gerçeğinide bilmemiz gerekiyor.Bu yüzden annenin tükettiği besinlere dikkat etmesinin önemi ortaya çıkıyor. Annein tüketiği her besinden alınan mineral ve vitaminler anne sütünün kalitesine direk etki etmektedir.  Emzirme Döneminde Çay ve Kahve Tüketmek Doğru mu sorularınıza cevap bulabileceğiniz makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Biz yetişkenlerin uykumuzu açmak için kahve içme ihtiyacımızın kafeinin ne kadar uyarıcı madde içerdiğinin kanıtıdır. Çay, Kahve, Çikolata gibi ürünler tüketildiğinde kana çabuk karışan besinler olup anne sütüne geçmeme gibi bir durum söz konusu değildir. Uyarıcı etkisi olan kafein anne sütü yoluyla bebeğinize geçecektir. Bu durum bebeğinizde huysuzluk, uykusuzluk gibi rahatsızlıklara neden olacaktır. Bebeğinizi emzirdikten sonra bebeğinizin uyumakta sorun yaşadığınızı fark ederseniz eğer çay ve kahve tüketmeyi lütfen bırakınız.

Çay – Kahve içmeden yapamam diyorsanız eğer şu durumu gözden geçirmenizde yarar olacaktır. Siz yetişkin olarak kahve çay bağımlısı olduysanız eğer bebeğinizin savunmasız bedeni ne durumda olacaktır sizce.

Çay ve kahvenin içerdiği kafein maddesinin sadece bebeğinizde uykusuzluk ve huysuzluğa neden olması dışında birde bedenine verebileceği olası zararlarıda bilmenizde fayda var.

Kahve içerdiği maddeler sayesinde insanın kaslarını gevşeten ve midedeki asit oranını yükseltmesi ile bilinmektedir. Anne sütü ile bebeğinize geçen bu maddeler bebeğinizde de aynı etkiye sebep olabilir. Özellikle midesi gelişmemiş bebeklerde REFLÜ gibi sorunlara yol açabilir.

Bebeğinizi emzirdikten sonra bebeğinizi mutlaka onun sağlığı açısından gözlemleyiniz. Emzirmeden sonra kusuyorsa, Emdiği sütü geri çıkartıyorsa, Ağzından durmadan salya akıyorsa Lütfen Çay ve Kahve tüketiminizi bırakınız yapamıyorsanız bile azaltınız.

Bebeğinizin sağlığı sizin kahve zevkinizden önemli olduğunu düşünüyorsanız eğer Çay ve Kahveye son vermelisiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.