28 Haziran Salı 2022
AnasayfaBebekAnne SağlığıEmzirme Döneminde Bitki Çayları

Emzirme Döneminde Bitki Çayları

Emzirme Döneminde Bitki Çayları

Emzirme döneminde bitki çayları annelerin dert ettiği konulardan biri sütünün az olmasından dolayı bebeğinin doymadığı durumudur. Anne sütünün normal olduğu durumlarda şunu bilmelisiniz ki bebeğiniz doyunca emmeyi bırakacaktır. Midelerinin ufak olmasından dolayı bu durum aslında çok normal bir durumdur. Bu yüzden bebeğinizi her 3 saate bir emzirmeyi denemelisiniz. Önemli olan anne sütünün kalitesi ve gerçekten bebeğinizin ihtiyacı olan süt oranını karşılama durumunuzun gerçekliğidir.

Anne sütünün yeterli olup olmadığını kolaylıkla evinizde göğüs pompası yardımı ile öğrenebilirsiniz. Bebeğinizi emzirip bir sonraki emzirme saati arasında göğüs pompası kullanarak sütünüzü sağmayı deneyiniz. Süt oranı yaklaşık olarak çay bardağının yarısına kadar geliyorsa süt oranınızda sorun olmadığıdır. Eğer belirtiğimiz ölçünün altında süt oranı varsa endişelenmeyin bunun nedenleri arasında hormonel değişiklikler ilk sırada yer almaktadır. Zaman içerisinde hormonlarınız düzene girdiğinde süt oranınız normale dönecektir.

Halk arasında en çok bilinen süt arttırıcı çayı rezene olarak bilinir. Siz genede kesinlikle doktorunuza danışmadan denemeyiniz. Her ne kadar bitki çayları doğal olsada içerdiği maddeler çocuğunuza olumsuz etkide bulunabilir.

Anne sütünün bol olduğu durumlarda ise doktorunuz size süt kalitesini arttırmanız için öneride bulunacaktır. Süt kalitesini ve sütünüzün artmasına etki edebilecek çayları doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Anne sütünü arttırdığı bilinen çaylar arasında ilk olarak Rezene Çayı gelir. Eğer doktorunuz size bu çayı önerdiyse çayınızı mutlaka eczaneden alarak tüketiniz. Bazı çaylar istenilen etkiyi gösteremeyebilir. Kulaktan dolma bilgiler ile lütfen alternatif çay ve sıvı tüketmeyiniz. Mutlaka doktorunuzun tavsiye edeceği çay veya besinleri tüketiniz.

Anne sütünü artmasına yardımcı olduğu bilinen çayları sırasıyla saymak gerekirse eğer. Rezene Çayı, Ahududu Çayı, Çemen Otu ve Deve Dikeni çaylarını sayabiliriz.

Rezene Çayı: Süt kalitesini ve süt oranını arttırdığı söylenir sıkça tüketilmesi tavsiye edilmez.

Ahududu Çayı: İçerdiği mineraller sayesinde hem süt kalitesini arttırdığı bilinmektedir.

Çemen Otu Çayı: Sütün artmasına yardımcı olması yanısıra çok tüketilmesi durumunda annede sindirim sorunu bebeklerde ise ishale neden olmaktadır.

Deve Dikeni Çayı: İçerdiği mineraller anne sütünü arttırdığı bilinmektedir.

Her ne kadar bu çayların anneye iyi gelmesi söz konusu olsada çok fazla tüketilmesi durumunda annede mide bulantısına, kusmaya ve uykusuzluk gibi yan etkileri olabilir. Mutlaka doktorunuzun tavsiye edeceği oran kadar tüketmeye gayret gösteriniz.

Emzirme Döneminde Uzak Durulması Gereken Çaylar

Bazı çayların içerdiği maddeler emzirme dönemindeki annenin kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Özellikle kafein içeren çaylardan uzak durmalısınız. Bitki çaylarını paketli ürün şeklinde ve eczaneden almanızı tavsiye ediyoruz. Aldığınız paketli ürünün içerdiği maddeleri okuma şansınız bulunmaktadır. Açık olarak satılan ve anne sütünü arttığını söylenen çaylardan mutlaka uzak durunuz.

Emzirme döneminde uzak durmanız gereken çayların başında zayıflama içinde tavsiye edilen Yeşil Çaydır. İçerdiği kafein oranı yüksek olup annede uykusuzluğa bebeğinizde ise şişkinliğe neden olabilir.

Anne sütünün kalitesi düşürdüğü bilinen çayları sıralamak gerekirse eğer, Adaçayı, Nane Çayı, Kekik Çayı ve Maydanoz çayı sırasıyla gelir. Bu çaylar anne sütünün kalitesini ve süt üretimini azalttığı bilinen çaylar arasında yer almaktadır. Her ne kadar tavsiye edilse Isırgan Otu Çayı henüz emzirme dönemindeki etkileri bilinmediği için tüketilmemesin de yarar olacaktır.

Bazı çaylar içerdiği Alkaloid maddesi yüzünden uzak durulması gereken ürünlerdir. Alkoloid maddesi anne sütünün kalitesi belirleyen “Folik Asit” üretiminin azalmasına neden olduğundan dolayı KESİNLİKLE uzak durmanız gereken çaylardır. Emzirme sürecinin sonuna kadar tüketmemenizi öneriyoruz. Bazı anneler emzirirken bir yandan da kilo verme derdine düştükleri için dikkat etmeyebilirler.

Aşağıda sıralayacağımız çaylar emzirme döneminde sütün kalitesini düşürmekle kalmayıp bebeğinizde sindirim sorunlarına ve ishale neden olabilmektedir.

Ginseng Çayı
Yeşil Çay
Hodan Çayı
Papatya Çayı
Maydanoz Çayı
Ravent Çayı
Kekik Çayı
Boy Otu Çayı
Anason Çayı

Doktorunuza danışmadan kesinlikle bu ürünleri kullanmayınız. Doktorunuz sizin bünyenize en uygun Çay – Meyva – Sebze ürünlerini tavsiye edecektir.

Anne sağlığı bölümümüzde yer alan diğer tüm konulara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER