Doğum Sonrası Zayıflama

0
386

Doğum Sonrası Zayıflama

Hamilelik döneminde ve daha sonrasında annede hem ruhen hem de fiziksel anlamda pek çok değişiklik oluşmaktadır. Anne adayları doğumdan hemen sonra eski formlarına kavuşma çabası içine girer. Doğum Sonrası Zayıflama çabasına girerler ve  bir an önce aldıkları kiloları vererek eski fit yapılarına dönmek isterler. Fakat hamilelik esnasında büyümüş olan rahim  yaklaşık olarak 1 ila 1,5 ay içerisinde kendisini  ancak toparlamaktadır.  Dolayısıyla doğumdan hemen sonra  spora başlanmamalı, anne adayı kendini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır.  Peki, sağlıklı ve etkili biçimde doğum kiloları nasıl verilir?

Doğumdan Hemen Sonra Diyet Yapmayın!

Doğumdan hemen sonra hızlı kilo vermek için düşük kalorili diyetler uygulamayın. Bu hem yanlış bir hareket olmasının yanı sıra hem de  yaptığınız düşük kalorili bir diyetle daha fazla kilo alabilirsiniz. İlla diyet yapıp kilo vermek istiyorsanız uzman bir kişiden yardım alıp,  vücut yapınız dikkate alınarak bünyenize uygun bir  program hazırlanmalıdır.

Aynı zamanda bu süre zarfında yapılan diyetler anneyi strese sokarak süt üretimini verimsiz bir hale getirebilir. Dolayısıyla bu dönemde anne adayları protein ağırlıklı beslenmenin yanı sıra bolca süt, peynir, yumurta vb. süt ürünleri tüketmelidir. Ayrıca yeni doğum yapmış bir anne mutlaka günde 3 litre su içmelidir.

Emzirirken Kilo Verin!

Evet, yanlış okumadınız. Hem sağlıklı beslenerek sütünüzün verimini arttırabilir hem de bebeğinizi emzirirken zayıflayabilirsiniz. Emzirme döneminde anne adayları  genel olarak 500 kalori harcamaktadır.  Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu dönemde elinizden geldiği kadar sağlıklı beslenmelisiniz. Unutmamalıyız ki beyaz un ve şekerli yiyeceklerin sütü artırmada hiçbir faydası bulunmamaktadır. Tam aksine sütünüzü arttırmayacağı gibi fazla kilo almanıza da neden olacaktır.

Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak istiyorsanız öncelikle sizin sağlıklı olmanız gerekmektedir.  Fazla kilolarınızdan durmadan şikayetçiyseniz, aynada kendinizi sürekli beğenmiyorsanız bu hem psikolojinizi hem de emzirme veriminizi oldukça düşürecektir. Ayrıca fazla kiloların pek çok sağlık sorununa neden olacağını unutmamamızda fayda var.

Düzenli Olarak Akşam Yürüyüşlerine Çıkın!

Günlük mümkün olduğu kadar yürüyüşe çıkmaya özen gösterin. Akşam yürüyüşleri ile kilo vermenin yanı sıra psikolojinize de iyi gelecektir. Ayrıca akşam yürüyüşlerinizi tek yapmamaya özen gösterin. Yanınıza bir yol arkadaşı alarak motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Eğer bebeğiniz olmadan rahat edemiyorsanız havanın durumuna göre bebeğiniz ile de yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.