25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaBebekAnne SağlığıDoğum Sonrası Zayıflama

Doğum Sonrası Zayıflama

Doğum Sonrası Zayıflama

Hamilelik döneminde ve daha sonrasında annede hem ruhen hem de fiziksel anlamda pek çok değişiklik oluşmaktadır. Anne adayları doğumdan hemen sonra eski formlarına kavuşma çabası içine girer. Doğum Sonrası Zayıflama çabasına girerler ve bir an önce aldıkları kiloları vererek eski fit yapılarına dönmek isterler. Dolayısıyla doğumdan hemen sonra spora başlanmamalı, anne adayı kendini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Peki, sağlıklı ve etkili biçimde doğum kiloları nasıl verilir?

Doğumdan Hemen Sonra Diyet Yapmayın!

Doğumdan hemen sonra hızlı kilo vermek için düşük kalorili diyetler uygulamayın. Bu hem yanlış bir hareket olmasının yanı sıra hem de yaptığınız düşük kalorili bir diyetle daha fazla kilo alabilirsiniz. İlla diyet yapıp kilo vermek istiyorsanız uzman bir kişiden yardım alıp, vücut yapınız dikkate alınarak bünyenize uygun bir program hazırlanmalıdır.

Aynı zamanda bu süre zarfında yapılan diyetler anneyi strese sokarak süt üretimini verimsiz bir hale getirebilir. Dolayısıyla bu dönemde anne adayları protein ağırlıklı beslenmenin yanı sıra bolca süt, peynir, yumurta vb. süt ürünleri tüketmelidir. Ayrıca yeni doğum yapmış bir anne mutlaka günde 3 litre su içmelidir.

Emzirirken Kilo Verin!

Evet, yanlış okumadınız. Hem sağlıklı beslenerek sütünüzün verimini arttırabilir hem de bebeğinizi emzirirken zayıflayabilirsiniz. Emzirme döneminde anne adayları genel olarak 500 kalori harcamaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu dönemde elinizden geldiği kadar sağlıklı beslenmelisiniz. Unutmamalıyız ki beyaz un ve şekerli yiyeceklerin sütü artırmada hiçbir faydası bulunmamaktadır. Tam aksine sütünüzü arttırmayacağı gibi fazla kilo almanıza da neden olacaktır.

Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak istiyorsanız öncelikle sizin sağlıklı olmanız gerekmektedir.  Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz, kendinizi sürekli beğenmiyorsanız bu hem psikolojinizi hem de emzirme veriminizi oldukça düşürecektir. Ayrıca fazla kiloların pek çok sağlık sorununa neden olacağını unutmamamızda fayda var.

Düzenli Olarak Akşam Yürüyüşlerine Çıkın!

Günlük mümkün olduğu kadar yürüyüşe çıkmaya özen gösterin. Akşam yürüyüşleri ile kilo vermenin yanı sıra psikolojinize de iyi gelecektir. Ayrıca akşam yürüyüşlerinizi tek yapmamaya özen gösterin. Yanınıza bir yol arkadaşı alarak motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Eğer bebeğiniz olmadan rahat edemiyorsanız havanın durumuna göre bebeğiniz ile de yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Anne sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Anne Sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER