Doğum Korkusu Nasıl Aşılır

0
324

Doğum Korkusu Nasıl Aşılır

Doğum yapmak her kadın için sıra dışı bir olay olsa da itiraf etmeliyiz ki tüm kadınlar bu konu hakkında ufakta olsa bir korku yaşamaktadır. Maalesef doğumda her kadının başına gelebilecek bu olaylardan kaçmak yerine sizde bu korkular hakkında araştırma yapıp daha bilinçli bir anne adayı olmaya hazırlanmalısınız. Doğum Korkusu Nasıl Aşılır?

Doğum yapmanın sadece anlık bir olay olmasını bilmenize rağmen korkularınızı bastıramıyorsanız üstelik birde bu konuyu kimselere açamıyorsanız öncelikle hem kendinize hem de bebeğinize zarar verdiğinizi unutmayın. İşte anne adaylarının yaşadığı en büyük 5 korkuyu sizler için listeledik.

Doğum Sırasında Tuvaletimi Tutamamaktan Korkuyorum!

Doğum sırasında tuvaletinizi tutamamak sizin için utanç verici bir kâbusa dönüşebilir. Fakat işin aslına baktığımızda doğum yapabilmek için bebeğinizi itmeniz, ıkınmanız gerekmektedir. İyi bir ıkınma ve itme işlemi sonucu bağırsaklarınız harekete geçerek tuvaletinizi tutamayabilirsiniz.

Elbette ki doğum yaparken bu gibi ters giden olaylarla ilgilenmek için o an yanı başınızda bir sürü hemşire bulunmaktadır. Bu yüzden bu gibi olaylara takılı kalarak doğumu riske atmayın. Unutmamalıyız ki başınıza gelebilecek bu olay çok normal bir davranış olmakla birlikte karışılacağınız bu durumunun ilk sizin başınıza gelmediğini bilmenizde fayda var.

Epidural Doğumda Kullanılan İlaçlar O Anda Etkili Olmazsa…

Epidural doğum yani diğer adıyla ağrısız doğum son günlerde oldukça popüler olan doğum yöntemlerinden bir tanesidir. Normal veya sezaryen doğumlarda ağrıyı en aza çekerek size rahat bir doğum geçirmenize olanak sağlıyor. Hal böyle olunca anne adayları Epidural doğumda kullanılan ilaçların kendisinde etkili olmayacağını dair enteresan bir şüpheye kapılıyor.

Yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre Epidural doğumda %88 ‘lik bir başarı yüzdesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra %12’lik başarısız doğum oranını da göz ardı edilmemeli… Ayrıca Epidural doğumda acı veya ağrı hissettiğiniz takdirde bunu doktorunuza belirttiğinizde zaten hemen müdahale edecektir.

Sancıların Altından Kalkabileceğimi Düşünmüyorum!

Hem annelerimizden, ninelerimizden hem de filmlerde gördüğümüz kadarıyla kendi doğum anınızı düşündüğünüzde bundan oldukça korku duyabilirsiniz.  Elbette ki geçmiş yaşantınızı düşündüğünüzde bunu hiçbir acı ile kıyaslamanız mümkün değil.  Fakat emin olun ki doğum anı hamilelik sürecinden çok daha basit bir işlem…  9 ay boyunca her anne gibi sizde mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik gibi sağlık problemleriyle karşılaşacaksınız. Bu süreci başarı ile atlattıktan sonra bir daha yaşamayacağınız bir ağrı ile çocuğunuza kavuşacaksınız. Doğuma girdiğiniz an zaten çocuğunuza kavuşma hasreti ile o ağrının altından kalkabileceğinize inanıyoruz. Her şey gerçekleştiğinde, çocuğunuzu kucağınıza aldığınız an hiçbir şey inanın umurunuzda olmayacaktır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.