26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaBebekDoğum Korkusu Nasıl Aşılır

Doğum Korkusu Nasıl Aşılır

Doğum Korkusu Nasıl Aşılır

Doğum yapmak her kadın için sıra dışı bir olay olsa da itiraf etmeliyiz ki tüm kadınlar bu konu hakkında ufakta olsa bir korku yaşamaktadır. Aslında doğum sırasında her kadının başına gelebilecek bir durumdur. Bu olaylardan kaçmak yerine bu korkularınız hakkında araştırma yapıp bilinçli bir şekilde doğuma hazır olmak sizin elinizde… Doğum Korkusu Nasıl Aşılır?

Doğum yapmanın sadece anlık bir olay olmasını bilmenize rağmen korkularınızı bastıramıyorsanız üstelik birde bu konuyu kimselere açamıyorsanız öncelikle hem kendinize hem de bebeğinize zarar verdiğinizi unutmayın. İşte anne adaylarının yaşadığı en büyük 5 korkuyu sizler için listeledik.

Doğum sırasında tuvaletimi tutamamaktan korkuyorum!

Doğum sırasında tuvaletinizi tutamamak sizin için utanç verici bir kâbusa dönüşecektir. Fakat işin aslına baktığımızda doğum yapabilmek için bebeğinizi itmek için ıkınmanız gerekmektedir. İyi bir ıkınma ve itme işlemi sonucu bağırsaklarınız harekete geçebileceği için tuvaletinizi tutamayabilirsiniz. Bu yüzden bu gibi olaylara takılı kalarak doğumu riske atmayın. Çoğu anne adayının yaşadığı veya yaşayacağı çok olağan bir durum olduğunu bilmelisiniz.

Epidural doğumda kullanılan ilaçlar etkili olmazsa

Epidural doğum yani diğer adıyla ağrısız doğum son günlerde oldukça popüler olan doğum yöntemlerinden bir tanesidir. Normal veya sezaryen doğumlarda ağrıyı en aza çekerek size rahat bir doğum geçirmenize olanak sağlıyor. Hal böyle olunca anne adayları Epidural doğumda kullanılan ilaçların kendisinde etkili olmayacağını dair enteresan bir şüpheye kapılıyor.

Yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre Epidural doğumda %88‘lik bir başarı yüzdesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra %12’lik başarısız doğum oranını da göz ardı edilmemeli… Ayrıca Epidural doğumda acı veya ağrı hissettiğiniz takdirde bunu doktorunuza belirttiğinizde zaten hemen müdahale edecektir.

Sancıların altından kalkabileceğimi düşünmüyorum!

Hem annelerimizden hem de etrafımızdan gördüğümüz kadarıyla kendi doğum anınızı düşündüğünüzde bundan oldukça korku duyabilirsiniz.  Elbette ki geçmiş yaşantınızı düşündüğünüzde bunu hiçbir acı ile kıyaslamanız mümkün değil.  Fakat emin olun ki doğum anı hamilelik sürecinden çok daha basit bir işlem…  9 ay boyunca her anne gibi sizde mide bulantısı, baş ağrısı gibi sağlık problemleriyle karşılaşacaksınız. Bu süreci başarı ile atlattıktan sonra bir daha yaşamayacağınız bir ağrı ile çocuğunuza kavuşacaksınız. Doğuma girdiğiniz an zaten çocuğunuza kavuşma hasreti ile o ağrının altından kalkabileceğinize inanıyoruz. Her şey gerçekleştiğinde, çocuğunuzu kucağınıza aldığınız an hiçbir şey inanın umurunuzda olmayacaktır.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER