26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaBebekHamilelik Döneminde Mide Bulantısı

Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı

Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı

Öncelikle ilk defa anne olacaksanız ve sürekli mideniz bulanıyorsa endişelenmenize gerektirecek bir durum yok. Hamilelik döneminde mide bulantısı hissi duymanız çok fizyolojik bir olaydır. Ayrıca yapılan araştırmalara göre kadınların %70’i hamilelik süreci boyunca mide bulantısı ile mücadele ediyor. Peki, hamilelikte mide bulantısı neden olur?

Hamilelik dönemi boyunca kimi hormonlarımız yükselir kimileri ise düşer. Yükselen hormonlarımız arasında Beta HCG hormonunun bir anda seviyesinde artış olması nedeniyle hamilelikte mide bulantısı olayı gerçekleşir. Her gebelikte hormonların oluşturduğu etki farklı olduğu için her anne adayında mide bulantısı görülmeyebilir. Özellikle çoğul gebelik yaşayan anne adayları mide bulantılarının çok daha fazla olduğunu söylerler. Yapılan bir anket sonucunda kadınların %20’si hamileliklerinin ilk üç ayında mide bulantısını hissetmediklerini dile getirirken geri kalanını ise mide bulantılarının olduğunu söylemiş.

Beta HCG hormonu ile östrojen hormonu birleşerek beynimizdeki bulantı hücrelerine sinyal gönderir. Bunun sonucu olarak da kusma hissini hissederiz. Hamilelik döneminde mide bulantısı genellikle 6. haftadan itibaren başlar ve 12. haftaya kadar düzenli olarak devam eder. Kişiden kişiye değişse de hamileliğinizin 3.ayınıza kadar mide bulantınız şiddetlenebilir.

Hamile bayanlarda normal olarak görülen kusma ve bulantılar giderek şiddetlenir. Bu sebeple hiç kesilmezse doku ve hücre içi suyunun azalmasına yol açar. Bu durumda vücudumuzda bulunan diğer sistemleri etkiler. Böylece ciddi sayılabilecek bir hamilelik komplikasyonuna yol açabilir. Eğer mide bulantınız şiddetle artmaya devam ederse en yakın sağlık kuruluşuna görünmeyi ihmal etmeyin.

Hamilelikte mide bulantısı karşı önlemler

Hamilelikte mide bulantısı 12. haftaya kadar devam ederken bazı hamileliklerde bu süre 16. haftaya kadar uzayabiliyor. Eğer sizde mide bulantılarınızdan çok rahatsız olmuş durumdaysanız gece yatmadan önce yatağınızın kenarına tuzlu kraker bırakın. Sabah kalkar kalkmaz bu tuzlu krakerlerden tüketerek midenizin yatışmasını sağlayın.  Hamile anne adayı günde tamı tamına 6 öğün beslenmelidir. Bu öğünlerin az ama sık olmasına özen gösterin. Ana öğünlerde kesinlikle su ve çorba tüketmeyin. Bunun yerine ara öğünlerinizde bu ihtiyaçlarınızı karşılamaya özen gösterin. Unutmayalım ki sıvı besinler midenizi daha çok bulandıracaktır.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER