12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaÇocukÇocuklarda Okul Korkusu

Çocuklarda Okul Korkusu

Çocuklarda Okul Korkusu?

Çocuklarda okul korkusu yaşanan problemlerin başında yer alır. Özellikle ilk kez okula başlayan çocuklarda okul korkusu oluşması çok normal bir durumdur. İlk kez evlerinden ve annelerinden bu kadar uzun uzak kalmak zorunda kalan çocuklar psikolojik olarak kendilerini yalnız hissediyor.

Okul korkusu genellikle annelerine çok fazla bağımlı olan ve annelerinden ayrı kalmak istemeyen çocuklarda daha fazla görülmektedir. Çocuklarda okul korkusunu yenebilmek için öncelikle annelerine bağımlı olmadan uzun süre okulda zaman geçirebilmeleri için özgüven probleminin ortadan kaldırılması gerekiyor. Çocuklarda oluşan özgüven problemi sosyalleşmelerini ve diğer çocuklarla kaynaşmalarını engelleyerek yalnızlık hissinin oluşmasına neden oluyor.

Çocuğunuzun okul korkusunu yenilebilmesi için çocukların okul sürecine önceden alıştırılması gerekir. Okul hakkında çocuklara önceden bilgilendirerek okulda neler yapacakları hakkında fikir sahibi olmalarına yardım edilmelidir. Okul hakkında bilgi veren çizgi filmler ve masal kitapları çocukların okul korkusunun ortadan kalkmasında en büyük yardımcılardan biridir. Sevilen masal karakterlerinin okul maceralarının çocuklara okunması çocukların okul hakkında güzel düşüncelere sahip olmasına yardım eder.

Çocuklara okulu sevmesine yardımcı olun

Çocuklara okulu sevdirerek okulda eğlenceli vakitler geçirecekleri ve faydalı bilgiler öğrenecekleri anlatılmalıdır. Okulda yalnız olmayacakları ve bir sürü yeni arkadaşa sahip olacakları yeni insanlarla tanışacakları anlatılmalıdır. Çocuğunuza okulun ne olduğunu ona nasıl faydaları olacağını uygun bir dille anlatmalısınız. Ailelerin çocuğuyla beraber önceden okul ziyareti yaparak çocuklara okulu tanıtmaları ve okul hakkında bilgi vermeleri çocukların okul hakkında olumlu düşüncelere sahip olmalarına yardım eder.

Ailelerin dikkat etmesi gereken durumlar

Aileler çocuklarının okula daha kolay adapte olabilmeleri için bazı davranışlardan kaçınmaları gerekir. Özellikle annelerin çocuklarını okulda beklememeleri gerekiyor. Çocuğunuzun okula daha rahat uyum sağlayabilmeleri için öğretmen gözetiminde bırakmaları gerekir. Çocuklara okula gitmenin mecburi olduğu zorla dayatılmamalı uygun bir dille anlatılmalıdır. Ailelerin çocukların okula gitmesi için aşırı baskı uygulamamaları gerekir. Okula gitmek istemeyen ve aşırı tepki gösteren çocuklar için gerekirse biz uzman görüşü alınmalıdır.

Çocuk Psikolojisi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vajinal Tampon Nedir

Kına Gecesi Seti

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER