25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaÇocukÇocuğumla Nasıl İletişim Kurabilirim

Çocuğumla Nasıl İletişim Kurabilirim

Çocuğumla Nasıl İletişim Kurabilirim?

Sağlıklı bir ilişkinin temeli doğru ilişki kurmaya dayanmaktadır. Bu durum tüm genel yaşamınızdaki ilişkiler içinde geçerlidir. Özellikle çocuklarla kurulan sağlıklı ilişkinin temelini doğru iletişim kurmak ve çocuğun duygu ve hislerini anlamak oluşturur. Ailelerin yaptıkları en büyük hatalardan biri çocuklarının bir birey olduğunu kabul etmemek ve onlarla iletişim kurmaktan kaçınmaktır. Çocuğumla nasıl iletişim kurabilirim sorusunu kendinize her gün sormanızın bir faydası olmayacaktır. İlk önce çocuklar da bir bireydir ve bunun farkında olunmasını ailelerin onların fikirlerine önem vermelerini isterler. Bu istek aslında kabul edilme ve değer görme ihtiyacından kaynaklanır. Ailelerin çocukları ile kurdukları sağlıklı ilişkiler ilerde çocuklarının toplumdaki yerlerini belirler. Bu nedenle ailelerin mutlaka bu konuya önem vermeleri ve özen göstermeleri gerekir. Çocuklarla iletişim kurmadan önce nasıl doğru iletişim kurulması gerektiği hakkında mutlaka araştırma yapılmalı ve uzmanların görüşlerine başvurulmalıdır.

Çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurma

Çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurmanın ilk temel kuralı dürüstlükten geçer. Çocuklara karşı her zaman dürüst ve açık olunmalıdır. Olumlu veya olumsuz tüm olayları onların anlayabileceği bir dille onlara anlatmak gerekir. Çocuklara karşı dürüst olmak ve onlara karşı açık olmak, çocukların gelecekteki yaşantılarında dürüstlüğe önem vermelerine, dürüstlüğü yaşam biçimi haline getirmelerine neden olur. Sürekli yalan konuşularak büyütülen çocuklar yalanı normal olarak algılar ve gelecekteki yaşantılarında yalan söylemekten çekinmezler. Bu nedenle anne ve babaların sağlıklı iletişim kurmada ilk kuralı dürüstlük olmalı ve dürüstlüğü çocuklarına aşılamaları gerekir.

Çocuklarla iletişim kurmak için onlara zaman ayırın

Çocuklarla sağlıklı iletişim kurmak için onlara zaman ayırmak gerekir. Çocuğunuzun yapmaktan hoşlandığı şeyleri birlikte yapmanız onlarla derin bir bağ kurmanıza yardım edecektir. Örneğin çocuğunuzun sevdiği bir oyunu birlikte oynayabilirsiniz. Belki sevdiği sinema filmine birlikte gidebilir, yemekten zevk aldığı şeyleri birlikte yiyebilir veya birlikte yemek yapmalısınız.

Bu davranışlar çocuğunuzun size kendini daha yakın hissetmesine ve sizi arkadaşı gibi görmesine yardım edecektir. Çocuğunuzla çocuk olduğunuzda onunla aranızdaki seviyeyi eşitlemiş olursunuz. Aranızdaki yaş farkını kaldırarak size anlatmak istediklerini daha rahat anlatmasına olanak tanırsınız. Çocuğunuz sizinle eğlenebildiğini hissederse size karşı oluşturmuş olduğu ön yargıları yıkabilirsiniz.

Çocuk Psikolojisi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER