16 Haziran Pazar 2024
AnasayfaÇocukÇocuğum Çok Yemek Seçiyor

Çocuğum Çok Yemek Seçiyor

Çocuğum Çok Yemek Seçiyor

Çocuklar yetişkinlere göre daha fazla yemek seçtikleri için anne babalar bu durum yüzünden oldukça zorlanmaktadırlar. Çocuğum çok yemek seçiyor, ne yapabilirim diyen ebeveynlerin sayısı da bu nedenle oldukça artmaktadır. Sizlere bu konuda biraz daha yardımcı olarak neler yapabileceğinize dair fikirler vermeye çalışacağız.

Fakat bu konuda ilk dikkat etmeniz durumun çocuğunuzun her yemeği yemek istememesinin normal olduğu bilmelisiniz. Bu konuda onu aşırı derecede zorlamamalısınız.

Çocuğunuzu yemek yemesi için zorlamayınız

Ailelerinin farkında olmadan yaptıkları hataların başında, sevmediği yemek varsa alternatif yemek yaparak yemesini sağlamaya çalışmanız. Ana yemeği yemek istemeyen ve sevmeyen çocuğa sunulabilecek alternatifi olarak bir diğer ana yemek olmamalıdır. Mısır gevreği, meyve, salatalar gibi uğraş gerektirmeyen yiyecekler bu iş için tercih edilmelidir. Böylelikle yemeğini yemediğinde çocuğun hem besinsiz kalmaması sağlanabilir hem de alternatifin bir yemek olmaması sayesinde ana yemeği yemesini sağlanabilirsiniz. Fakat zorla ana yemeği yedirmeye çalışmak ve yememesi halinde cezalar vermek, azarlamak, ağzına zorla sokmak gibi davranışlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Bu tip davranışlar içinde olmanız maalesef çocuğu yemek yemekten iyice uzaklaştıracaktır.

Çocuğunuzu kendi beslenme alışkanlıklarınıza alıştırmaya çalışmakta sorun yaşamanıza neden olacaktır. Çocuğunuzun damak tadı sizin damak tadınıza benzeyecek diye bir durum söz konusu olamaz. Bu yüzden sizin sebze yemeklerinizden hoşlanmanızdan dolayı çocuğunuzda sebze sevecek düşüncesi son derece yanlıştır. Aynı şekilde yaşanan durumun tersi de olabilir.

Dolayısıyla çocuğunuzun sevdiği veya sevmediği yemekler konusunda ona kendi kültürünüzü zorla benimsetmeye çalışmamalısınız. Özellikle vejetaryen ailelerin çocuklara bu konuda kurdukları baskılar maalesef ilerleyen dönemlerde tam tersi bir etki yaratabiliyor.

Bazı çocuklar ise bazı besinleri bazı yemekler içerisinde sevmeyebiliyorlar. Örneğin ıspanağı yemek olarak sevmeyen bir çocuk, börek içerisinde olduğunda belki çok sevecektir. Sade makarnayı sevmeyen çocuğunuz peynirli veya kıymalı olması durumunda çok sevecektir. Sevmediği şeyleri seveceği şekilde hazırlayıp tepkisini gözlemlemeniz gerekecektir. Bu şekilde çocuğunuzun besleme alışkanlığı da öğrenmiş olacaksınız.

Bebek Gelişimi bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER