12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaÇocukÇocuğunuza Çok Oyuncak Almak

Çocuğunuza Çok Oyuncak Almak

Çocuğunuza Çok Oyuncak Almak

Günümüzde çocukların ne kadar şanslı olduğunu onlara oyuncak almaya gittiğimiz dükkanlarda bir kere daha anlayabiliyoruz. Çocuğunuzun çok oyuncağı olmasının hem olumlu hem de olumsuz yönleri olduğunu sakın unutmayınız. Çocuğunuza çok oyuncak almak çocuğunun hayal gücünün gelişmesine engel olabileceğini ve bir o kadar da sosyalleşmesine etki edeceğini bilmeniz gerekiyor. Oyuncak alırken çocuğunuzun ilgi alanına göre ve çocuğunuzun akranlarıyla oynayabileceği oyuncakları tercih etmeniz gerekiyor.

Sokak oyuncağı olarak bilinen oyuncaklar alarak yaşıtları ile sosyalleşmesine önem vermelisiniz. Bir uçurtma, erkek çocukları için top, kız çocukları için el becerilerini geliştirebilecek türden oyuncaklar alabilirsiniz.

Oyuncak alımında dikkat etmeniz gereken hususlar

Çocuğunuzun yaşına göre oyuncak alımı yapmanız, sağlığına zarar verebilecek oyuncaklardan kesinlikle uzak durmalısınız. Oyuncakların üzerindeki kullanım koşullarını okumadan oyuncak alınmaması gerekmektedir. Bazı oyuncalar ne kadar güzel ve albenisi yüksek olsa da çocuğunuzun sağlığı sizin için birinci plandadır.

Fakat çocuğunuza oyuncak alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta bu işi abartmamak ve yaşına uygun oyuncaklarla onu desteklemek. Zira çok fazla oyuncak almanın gelecek yıllarda çocuğu biraz tatminsiz ve doyumsuz olacağını bilmelisiniz. Fakat çok oyuncak almanın tek zararı şımarıklık veya doyumsuzluk olmayacaktır.

Çok fazla oyuncağın, özellikle çocuğun kendi kendine bir şeyler yaratma dürtülerini engelleyecektir. Oyuncakların bir süre sonra yaratıcılığı öldürdüğü ve çocuğun hayal dünyasını körelttiği konusunda ciddi araştırmalar mevcut. Çocuklar için en iyi oyuncakların tek başlarına bir şey ifade etmediğini bilmelisiniz. Ancak çocuğunuzun hayal gücünü kullanabileceği bir şeyler üretmesine yardımcı olacak oyuncaklar almalısınız.

Bebek Gelişimi bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER