23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaÇocukÇocuklarda Karne Korkusu

Çocuklarda Karne Korkusu

Çocuklarda Karne Korkusu

Eğitim ve öğretim hayatı hemen herkesin hayatında en önemli yere sahiptir. Yeni şeyler öğrenmek ve bütün hayatı eğitimli bir şekilde geçirmek her zaman önemli ve dikkat edilmesi gereken bir alandır. Çocuklarda, bu durum göz önüne alınarak erken yaşta okula başlayarak, eğitim ve öğretim hayatıyla tanışırlar. Ancak her çocuk, her derste başarılı olacak diye bir kural yoktur. Çocuklarda karne korkusu basit bir durum olmayabilir.

Çocukların, ilgi ve yetenekleri teorik dersler dışında pratik derslere karşı daha yoğun olması çok olağan bir durumdur. Bu nedenle ara dönemlerde ve yıl sonlarında alınan karnelerde, tüm dersleri iyi olan çocukların yanı sıra, dersleri iyi olmayan ya da yeterli olmayan ve kötü karne getiren çocuklar da olabilir.

Çocukların Karnesinin Kötü Olması

Çocuğunuzun karnesinin iyi gelmesi son derece normal bir durum iken kötü gelmesi de çok normal bir durumdur. Çocukların derslere karşı olan ilgisi ve başarısı her dönemde aynı olmayabilir ya da artış göstermeyebilir. Böyle durumlarda, çocuğunuz eve kötü karne getirdiğinde, en büyük sorumluluk anne ve babalara düşer. Anne ve babalar, çocuklarına karşı kesinlikle olumsuz bir tavır sergilememelidir.

Çocuğunuza Karşı Tavrınız Ne Olmalı

Anne ve babalar olarak, çocuğunuz eve kötü karne getirdiği takdirde, olumlu bir tavır sergilemeli ve alttan almalısınız.

  • Çocuğunuza, onun ilgi ve yetenekleri doğrultusunda her zaman başarılı bir birey olabileceğini aşılamalısınız.
  • Bir sonraki alacağı karnenin çok daha iyi olacağını ve ona bu konuda güvendiğinizi hissettirmelisiniz.
  • Derslerdeki başarısının ondan daha önemli olmadığını ve istediği zaman her konuda başarılı olabileceğini çocuğunuza göstermelisiniz.
  • Olumlu tavırlar sergileyerek ve onu dersleri sevmeye yönelterek çocuğunuza örnek olmalısınız.

Kötü Karne Getiren Çocuk Başarısız Değildir

Çocuklar, dönem dönem kötü karne alabilirler. Ancak kötü karne demek onların başarısız olduğuna kanıt değildir. Her çocuğun kendi özel alanında ilgi duyduğu dersler ve yetenekler her zaman farklılıklar gösterebilir. Kötü karne getiren çocuğunuza kızmak, bağırmak ya da benzeri tavırlar sergilemek oldukça yanlıştır. Anne ve babalar her zaman sakin olmalı ve çocuklarını eğitim ve öğretime teşvik etmelidir.

Son olarak şunu bilmelisiniz ki çocuklarda karne korkusu aslında anne baba korkusundan kaynaklanmaktadır.

Çocuk Psikolojisi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER