21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaÇocukÇocuğum Kardeş İstemiyor

Çocuğum Kardeş İstemiyor

Çocuğum Kardeş İstemiyor

Çocuğa yeni bir kardeşi olacağını anlatmak çoğu zaman zordur. Çünkü çocuk artık anne ve babasının ilgisinin kendine değil kardeşinde yoğunlaşacağını düşünür. Bu da kabullenmeyi zorlar hale gelir. Bu sebeple yeni doğacak kardeşi hazırlanma evresi önemlidir. Kardeş istemeyen bir çocuğa ortamın ayarlanması son derece önem taşıyan bir detaydır. Çocuğum kardeş istemiyor yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yeni bir Bebek İsteği Çocuğa Nasıl Söylenmelidir?

Çocukla konuşurken mutlaka ses tonu ve tavırlara özen gösterilmelidir. Anne baba ne kadar sevecen ve rahat olursa çocuk ta bu fikre o kadar çabuk ısınır. Durumun endişe verici olmadığını anlatmakla, çocuktan gereksiz tepki alınmaz.

Kardeş Konusunda Çocuklara Fikir Sorulmalı mı?

Yeni bir çocuk düşüncesi kuşkusuz anne ve babanın karar vermesi gereken bir durumdur. Bazı çocuklar tarafından da kendilerine oyun arkadaşı olsun diye kardeş isteme durumları da yaşanabilmektedir.

Fikir sormak konusuna gelince;

  • Yeni kardeş istemeyen bir çocuk için bu fikre alıştırma döneminde sakin olunmalıdır.
  • Yeni kardeş fikri ilk çocuk için ilgisizlik olarak duygu karmaşasına iter.
  • Yeni kardeş fikri anne ve babanın ondan uzaklaşması düşüncesine hızlı bir itiş sağlar.
  • Tek olma durumunun sona ermesi onda mantıktan çok duygusal anlamda çöküş yaratır.
  • Gerekirse çocuk terapisti ile görüşerek yardım isteyebilirsiniz.

Bir çocuk kardeş istemiyorsa ona bir kardeşe sahip olmanın olumlu yanları anlatılarak örnekler vererek ve en önemlisi çocuğa zaman tanıyarak bu dönem geçirilmeye çalışılmalıdır. Yeni bir kardeş istememesinin temelince kendi hayatlarında değişiklikler olacağı düşüncesidir. Her şeyden önce anne ve babasını paylaşma güdüsüdür. Yeni kardeşten sonra anne ve babanın kendisini eskisi gibi seveceklerini düşünme yoluna gider. Dolayısıyla yeni kardeş onun için bir rakiptir.

Eğer konuşma ve çabalar doğrultusunda hala kardeş istemiyor durumuna dönüş yapılıyorsa; yapılacak şey çocuk terapisti ile görüşmektir. Böylelikle çocuğun dünyasına girişi profesyonel yoldan yapacak olan terapist anne ve baba için de son derece yararlı olacaktır. Bütün bu adımlar doğrultusunda doğru yaklaşımı devam ettirmek adına çocuk ile bir iletişim kurulmalı; yeni bir bebek fikrine ısınması sağlanmalıdır. Ve artık hepimizin mutlu bir şekilde yaşayacağı izlenimi aktarılmalıdır.

Yeni gelecek bebekle ilgili soracağı sorulara anlayacağı dilde cevaplamak ta yapılması gereken davranıştır. Kardeş istemeyen bir çocuğa bebeğin doğmasına yakın onunla odasını birlikte hazırlanacağı kıyafetlerini birlikte seçeceği gibi örneklemelerle hatta ismini onun koymasını istemekle bu duruma çok daha yakınlaşması sağlayabilirsiniz.

Çocuk Psikolojisi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER