25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaBebekBebeklerde Diş Temizliği

Bebeklerde Diş Temizliği

Bebeklerde Diş Temizliği

Bebekler doğduktan sonra hızlı bir gelişim süreci içine giriyorlar. A dan Z ye bebekler konusunda pek çok konu hakkında hassas olmanın önemini bilmek gerekiyor. Bebekler altıncı ayı doldurduktan sonra diş çıkarma sürecine girmiş olurlar. Bu süreç hem bebek hem de anne için oldukça önemli olan süreçlerden biridir. Diş çıkarma dönemi çocuklar için oldukça hassas ve zor bir süreç olarak bilinir. Ancak bilinçli adımlar atılarak bu süreç daha hafif atlatılabilir. Dişler çıkmaya başladıktan sonra hemen bebeklerde diş temizliği yapılmalıdır.

Ancak yetişkinlerde olduğu kadar bebeklerde de diş temizliği en önemli konuların başında geliyor. Bebeklerde diş temizliği fırça ile yapılmamalıdır. Bebekler son derece hassas bir bünyeye sahip oldukları için temiz bir bez ile bebeklerin ağızları temizlenmelidir. Bu temizleme işlemi hafif dokunuşlar ile yapılmalıdır. Temizleme işlemi bebeğin diş yapısı ve ağız yapısı için de son derece önemlidir. Zarar vermeden hafif dokunuşlar ile dişler temizlenmelidir.

Bebeklerde Diş Bakımının Önemi Nedir?

Bebeklerde diş bakımı bebeğin genel sağlık durumu için en önemli konulardan biridir. Bebekler süt ve hafif beslenme öğünleri ile beslenseler de ağızlarında bakteri üreme oranı oldukça fazladır. Bebeklerde diş bakımı ciddiye alınmadığı zaman ilerideki diş sağlığına kadar etkisi olmaktadır. Bebeklik çağından başlayarak diş temizliğine çok dikkat etmek gerekiyor. Süt dişlerinin sağlığı ileriki diş sağlığı için en önemli etkenlerden biridir.

  • Bebeklik çağında dişlerin mutlaka her gün temizliği yapılmalıdır.
  • Süt dişlerinin bakımı yetişkinlik çağı için de çok önemlidir.
  • İleriki dönemlerde yaşanan diş çürüklerinin sebebi bebeklik çağında sağlıklı bir bakımdan geçiyor.
  • Bebeklerde diş bakımının bir diğer önemi de bebeğin kalsiyum bakımından sağlıklı beslenmesidir.

Anne sütü bebeklik çağından yetişkinlik dönemine kadar diş sağlığı için çok önemlidir.
Bebeklik çağında yapılan diş sağlığı ergenlik dönemine ve yetişkinlik çağına kadar önemli olan bakımlardan biridir. Bebeklik çağından başlayarak çocuklarda diş temizliğine çok dikkat edilmesi gereklidir. Temizliğin yanı sıra bebeğin beslenmesi de etken durumların başında gelmektedir.

Süt dişlerinin ağızda sağlıklı kalması için neler yapılmalıdır?

Bebeğinizde süt dişleri çıkmaya başladığı anda diş bakımı yapılması önemlidir. Süt dişleri çıkar ve yerine yenisi gelir kavramı yanlıştır. Süt dişlerinin dökülmesi yerine kalabildiği süreye kadar korunması oldukça önemlidir. Bebeklik ve çocukluk döneminde ağızda yaşanan diş problemleri çocuğun genel sağlık durumuna da olumsuz etki etmektedir. Bu nedenle 3 ve 6 yaş dönemine kadar süt dişlerinin sağlığına dikkat etmek gerekmektedir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Bebek sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Bebeğinizin sağlığı için mutlaka doktorunuza kontrole götürmelisiniz.

Bebek sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER