Çocuklarda Doğru Meslek Seçimi

0
377

Çocuklarda Doğru Meslek Seçimi

Meslek seçimi hemen hemen herkes için seçimi oldukça zordur. Hayatının her dönemini ve hayatının yarısı seçilen meslek ile geçirmek ve bu mesleği yaparken de mutlu olmak gerekmektedir. Sürekli olarak meslekten şikayet etmek ve sevmediğiniz bir mesleği yaşamınız boyunca yapmak çoğu zaman işkence gibi gelmektedir.

Çocuklarınız için meslek seçimi yaparken hangi alanlarda daha iyi olduğuna ve hangi sektörlerin onun dikkatini çektiğine ve mutlaka becerilerinin keşfedilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu dönemde en büyük iş ebeveynlere düşmektedir. Çocuklar her dönemde farklı bir gelişme kaydederek her gün farklı huyları ve daha değişik yetenekleri ortaya çıkmaktadır. Bu yeteneklerini en iyi şekilde keşfederek adım adım onları bu konu üzerinde daha iyi işler yapmaya sevk etmelidir.

Örnek olarak gösterilecek olur ise otoriter, kendini anlatmayı bilen, üslubu düzgün, bir şey anlatırken de doğru bir şekilde anlatma yeteneği var ise öğretmenlik mesleğini seçmesini ona çocukluktan aşılayabilirsiniz. Bunlar dışında çocuğunuzu doktora götürdüğünüz zaman ilgisini çeken noktaları keşfederek gün içerisinde ona hastanede ki meslekler hakkında bilgi verebilir ve onu doğru alanlara yönlendirebilirsiniz. Meslekler ile alakalı oyunlar oynatarak çocuğunuzu meslekler hakkında bilgi sahibi yapabilirsiniz.

Çocuklarda Doğru Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

• Çocuklar için doğru meslek seçerken öncelik olarak onun hangi alanlara ilgisi olduğunu sürekli olarak test etmeniz gerekmektedir. Bu konuyla alakalı olarak birçok araştırma ve testler mevcuttur.

• Sayısal zekası güçlü olan bir çocuğunuz var ise ve sayılar ile alakalı oyunlar oynadığı zaman kendini daha fazla mutlu hissediyor ise bu konu üzerine daha fazla oyunlar ve aktiviteler yaptırarak çocuklarınızın bu konuda daha fazla gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

• Çocuk yaşta çocuklarınıza her meslek hakkında bilgi sahibi yapmanızda fayda vardır. İleriye yönelik dönemlerde çocuklarınıza oldukça faydalı bilgiler ile onun bu konu hakkında daha çok bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

• Meslekler ile alakalı oyunlar oynatarak hangi alanlardan sıkılıp hangi alanlardan sıkılmadığını kolaylıkla anlayarak daha sonralarda eğlenceli bulduğu meslekler ile ilgi aktivite programları yapabilirsiniz. Hangi alanlarda daha fazla gelişme kaydettiğini gözlemlediyseniz o anlarda daha fazla ilerle kaydetmesine destek olabilirsiniz.

Bu sayede istenen sonuca ulaşım sağlayabilirsiniz.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.