25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiHamilelik Dönemi 6.Hafta

Hamilelik Dönemi 6.Hafta

Hamilelik Dönemi 6.Hafta

Hamilelik Dönemi 6.Hafta olduğunda bebeğinizin tahmini boyutu, gerçi bu benzetme doktordan doktora değişiyor bazı doktorlar ufak kuru üzüm, bazıları fasulye, bazıları bezelye olarak isim vererek bundan sonraki süreçte ebeveynlerin bebeğini bu şekilde sevmelerine neden olacaktır. 🙂  Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 15 mm’dir. Tahmini ağırlığı ise 0,28 gramdır. Bebeğiniz hamilelik süreci boyunca büyümeye ve kilo almaya devam edecektir.

Bebeğinizdeki değişimler

  • Hamileliğin 6.haftasında bebek artık süratli bir şekilde büyüyerek, yavaş yavaş bir insan halini almaya başlar.
  • 6 haftalık hamilelik döneminde bebeğinizin gözlerinin çevresinde koyu noktalar oluşmaya başlar, burun deliklerini oluşturur ve bununla beraber ince kol ve bacak filizleri oluşmaya adım atar.
  • Hamileliğin 6.Haftasında bebeğinizin kalbi 100 ile 140 arasında atar. Vajinal ultrason sayesinde bebeğin kalp atışlarını duyabilirsiniz.
  • Hamileliğin 6.Haftasında bebeğinizin bazı reflekslere ve hatta dokunuşlara tepki vermeye başladığını görebilirsiniz. Bu süreçte bebeğin merkezi sinir sistemi yavaş yavaş gelişmektedir.
  • Genellikle bayanlar hamileliğin 20.Haftasına kadar olan süreçte bebeğin hareketlerini net bir halde hissetmese de bazı anneler bu haftadan itibaren bebeğin ilk tekmelerini hissettiğini belirtmiştir.

Anne’ deki değişimler

Anne adaylarında göğüs hassaslaşır, bu yüzden göğüs ağrıları yaşanacaktır. Hamilelik sırasında genelde bitkinlik ve yorgunluk görülür. Mide bulantısı şikayetlerine de sıkça rastlanır. 6 haftalık hamilelik döneminde anne adaylarında kilo artışı görülür. Bazı anne adaylarında ise bu durum farklıdır. Bu kişinin yapısına da bağlıdır. Bu dönemde kilo kaybettiyseniz endişelenmeyin. Bebeğinizdeki değişim ve gelişimler düzgün bir biçimde devam edecektir.

6 Haftalık hamilelik döneminde hafif bir şekilde karın krampları yaşanabilir. Endişe verici emareler yaşarsanız, mutlaka doktora görünün.  Bu dönemde belinizin kalınlaştığını fark edeceksiniz. Pantolonlarınıza zor sığabilirsiniz. Hamilelik giysileri için erken olsa da yine de yavaştan hazırlık yapabilirsiniz. Hamilelik ilerledikçe rahminiz de büyümeye devam edecektir.

  1. Haftanın sonuna doğru bebeğinizin büyüklüğü bir erik boyutuna ulaşır. Göğüs ve bacaklarınızda ki damarlar daha belirgin şekilde atmaya başlar. Bu yüzden birçok anne adayında göğüs hassasiyeti oluşur. Meme ucu ve çevresi koyulaşmaya başlar. Bu haftadan sonra artık kendinizi hamile gibi hissedersiniz. Bebeğiniz için kendinize dikkat etmeniz önemlidir.

Bu haftada anne adaylarında görülen en büyük sıkıntı mide yanmasıdır. Bu şikâyet yemek borusuna mide asidinin kaçması sonucunda ortaya çıkar. Bu durumda doktorunuz tarafından önerilen ilaçları kullanabilirsiniz.

6 Haftalık hamilelik dönemi için öneriler

  • Anne adaylarının sağlıklı bir beslenme programına uymaları gerekir. Bu beslenme listesinde vitamin, mineral ve kalsiyum açısından zengin besinlere yer verilmelidir.
  • Anne adayları, doktorun tavsiyesi ile bu haftadan itibaren temiz havada yürüyüş yapmaya başlayabilir.
  • Anne adayları bu haftadan itibaren güneşten D vitamini almaya özen göstermelidir. Bu vitamin bebeğin kemik gelişimi için önemlidir.
  • Anne adaylarının bu haftada cinsel ilişkiye girmesinde sakınca yoktur.

Bu haftada anne adayında sürekli kabızlık sorunu yaşanabileceği için lifli ve sulu gıdalar tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER