21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaÇocukÇocuk GelişimiÇocuklar İçin Müziğin Önemi

Çocuklar İçin Müziğin Önemi

Çocuklar İçin Müziğin Önemi

Müzik, geçmişten günümüze bakıldığında, yaşamın her anında var olabilmeyi başarmış, insan hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir. Müzik dinlemenin veya herhangi bir müzikal enstrüman çalmanın, insan vücudu üzerinde birçok olumlu etkiye sebep olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Büyüme çağındaki çocuklar için müziğin önemi bu dönemde daha çok ön plana çıkmaktadır.

Başta merkezi sinir sitemi olmak üzere konuşma ve öğrenme gibi birçok yeti üzerinde gelişimsel anlamda olumlu etkilere sebep olmaktadır. Anne karnında olan bir bebek yaşamının yedinci ayı itibariyle, dış dünyadaki duyduğu seslere tepki vermeye başlamaktadır. Doğumdan sonra da bebeklerin seslere olan ilgisi artarak devam eder. Bu duruma, ağlayan bir bebeğin annesinin söylediği ninni ile sakinleşip uyumaya başlaması örnek olarak verilebilir. 1- 2 yaş dönemine civarında ise çocukların psiko motor gelişim süreci hız kazanır.

Duydukları sesleri taklit etmeye başlayıp, müzik gibi dış uyaranlara verdikleri tepkiler ilerleme gösterir. Melodisi sevilen bir şarkıya ellerini çırparak veya kendilerince mırıldanıp dans ederek tepki vermeye başlarlar.

Müziğin çocuk gelişime sağladığı kazançlar

Çocukluk çağında yapılan araştırmalar, müziğin çocuklar üzerinde zihinsel ve ruhsal açıdan olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Küçük yaşlarında müzik ile ilgilenen çocukların eğitim yaşamları boyunca daha başarılı oldukları görülmektedir. Öyleyse müziğin çocuk gelişim süreci üzerinde sağladığı kazanımlar nelerdir?

  • Müzik ile çocukların işitme, ritim tutma gibi motor becerileri gelişir.
  • Çocuklarda kendini sözel olarak ifade edebilme durumu gelişme gösterir. Dil gelişimi artar. Kelime dağarcığı genişler.
  • Müzik çocukların ruhsal gelişimlerini destekler. Çocuklardaki disiplin, oto kontrol ve özgüven gelişimine olumlu etkileri görülmüştür.
  • Müzik ile ilgilenmek çocukların hafızasını güçlendirir. Konsantrasyon yeteneğini artırır.
  • Müzik ile ilgilenen çocukların, müzik ile ilgilenmeyenlere göre daha rahat sosyal çevrede yer edinebildikleri görülmüştür.

Okul öncesi eğitim döneminde müziğin yeri ve önemi

Günümüzde müzik, okul öncesi eğitim programlarında da yer almaya başlamıştır. Bu okul öncesi müzik eğitim programları hazırlanırken, çocukların özellikleri ve ihtiyaçları göz önüne alınmalıdır. Okul öncesi müzik eğitimleri sadece şarkı dinleme ve şarkı söyleme ile sınırlı kalmamalıdır. Bunlara ek olarak çeşitli ritim çalışmaları, müzikli eğitici oyunlar, danslar ve duyulan sesleri ayır etme gibi aktivitelere de yer verilmelidir. Verilen müzik eğitiminin oyunla birlikte senkronize şekilde verilmesine dikkat edilmelidir.

Böylelikle çocuklar severek katıldıkları müzik eğitimlerinden daha üst düzeyde yararlanabileceklerdir. Okul öncesi müzik eğitimi ile çocukların dikkati artmış olur, soyut düşünme yeteneği gelişir, grup içi düzenin ve iş birliğinin önemini kavramasının yanı sıra kendilerini her alanda daha rahat ifade edebilme yeteneği kazanırlar.

Çocuk gelişimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Önceki içerik
Sonraki içerik

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER