28 Haziran Salı 2022

Çocuğum Obez mi?

Çocuğum Obez mi?

Obezite sorunu günümüzde her yaştan insanı tehdit eder hale gelmiştir. Sağlıksız, düzensiz ve yetersiz beslenme alışkanlıkları edinildikçe, obezite sorunu günden güne hızlı bir artış göstermeye devam edecek gibi durmaktadır. Doğru ve düzenli beslenme alışkanlıkları sonradan edinilemez, bu yüzden çocuklara aile ortamında doğru ve dengeli beslenme alışkanlığının erken yaşta kazandırılması gerekmektedir.

Maalesef günümüzde çocuklar, ilk olarak aile ortamında paketli gıdalarla, şekerli yiyecek ve içeceklerle tanışmaktadırlar. Ailelerin, hazır paketli ürünler gibi bu tarz zararlı yiyeceklerin gelecekte, çocuklarında ne türlü zararlara yol açabileceği konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Çocuklara obezite teşhisi mutlaka alanında uzman hekimlerce konulmalıdır. Çocukların rutin doktor kontrolleri sırasında boy ve kilo ölçümleri düzenli olarak takip edilmelidir. Yanlış giden bir durum fark edildiğinde ise geç kalınmadan duruma uzmanlarca müdahale edilmelidir.

Çocuğunuz Obezite İle Mücadele Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çocuklarda okul dönemi gelene kadar, yeme sıklıkları ve düzeni aileler tarafından kontrol edilebilmektedir. Fakat okul dönemi başladığında, çocuklar çevrenin ve arkadaşlarının da etkisi ile zararlı gıdalara yönelebilmektedirler. Çocukta dengesiz kilo artışı aile tarafından fark edildiğinde, yanlış giden bir şeylerin olduğu uygun bir dille anlatılmalıdır.

Obezite ile mücadele ederken dikkat edilmesi gerekenler:

• Çocuğa obezitenin zararları anlatılırken, başka çocuklarla asla kıyas yapılmamalıdır.
• Çocukla empati kurulmalıdır. Duygularını ifade etmesine izin verilmelidir.
• Doğru ve düzenli beslenme alışkanlığı kazandırılması adına neler yapılabileceğine bakılmalıdır.

Örneğin; Okula beslenme saati için, evde hazırlanmış yiyecekler götürülmesi konusunda çocuklar teşvik edilmelidir.

• Çocuğun takibini gerçekleştiren hekim dışında kimseyle çocuğun kilosu hakkında konuşulmamalıdır. Bu durum çocuğun çevresindekilerden utanarak içine kapanmasına sebebiyet verir.

• Gerekirse profesyonel manada bir psikologdan ve diyetisyenden yardım alınmalıdır.

Obez Çocuklarda Ailelere Düşen Sorumluluklar

Ailesi ile her konuda rahatlıkla konuşabilen ve duygularını paylaşan çocuklarda, her türlü sorunun kolaylıkla çözülebildiği inkar edilemeyecek bir gerçektir. Obezite gibi çocukların sağlığını tehdit eden bir olay karşısında da ailelere büyük sorumluluklar düşmektedir.

Çocuğun kilo verme süresince, evde yağlı, şekerli ve gazlı zararlı yiyecek ve içecekler bulundurulmamalıdır. Aileler de çocuklarına örnek teşkil edebilmek adında düzenli beslenmeye özen göstermelidir ve bunu mecbur kaldıkları için yapmadıklarını, sağlıklı beslenmenin herkes için önemli olduğunu ifade ederek yapmalıdırlar. Son olarak aileler her ne olursa olsun çocuklarını çok sevdiklerini onlara ifade etmekten asla çekinmemelidirler.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER