25 Haziran Cumartesi 2022
AnasayfaBebekBebek GelişimiÇocuğunuz İçin Oyuncak Seçimi

Çocuğunuz İçin Oyuncak Seçimi

Çocuğunuz İçin Oyuncak Seçimi 

Çocuklarımızın zihinsel ve bedensel gelişimine en uygun Oyuncak seçimi çocuğunuzun yaşına uygun olan oyuncak seçimi ile başlar. Oyuncak seçiminizi yaparken unutmamanız gereken en önemli nokta oyuncağı çocuğunuza aldığınız gerçeğidir. Bazı ebeveynler kendi beğendiği oyuncakları çocuklarına alarak bu hataya düşmektedir.

Çocuğunuzun oyuncak seçimine önem vermeli ve oyuncağın çocuğunuzun yaşına ve kişisel gelişimine yardımcı olabilecek oyuncak olmasına dikkat etmelisiniz.

Her oyuncak üzerinde yaş uyarısı bulunmaktadır. Oyuncakların bazılarında ufak parçalar bulunmakta olduğundan dolayı oyuncakların üzerindeki ibareleri mutlaka okumalısınız.

Anaokulu öncesi oyuncak seçimine çok dikkat etmelisiniz. Bu yaştaki çocuklar için özel olarak üretilmiş olan bu oyuncakların çocuğunuzun hem zekasını hemde el becerilerini geliştirdiğini unutmayınız. Özellikle büyük parçalı, sağlıklı plastik veya ahşapdan yapılmış olan lego tarzı oyuncak zeka geliştirici oyuncak seçimine önem göstermelisiniz.

Maddi imkanlarınızın doğrultusunda çocuğunuza bilinen marka veya bilinen firmaların oyuncaklarını alınız. Çocuğunuza alacağınız adi, sağlıksız plastik ürünlerden yapılmış olan oyuncakların çocuğunuza zarar verebileceğini unutmayınız.

Erkek çocukları için yapılmış olan ve şiddet içeriği taşıyan ( Kılıç-Tabanca vb…) oyuncakları çocuğunuzdan uzak tutmalı, bunun yerine oynarken eğleneceği, kişisel gelişimine olumlu yönde etki edebilecek oyuncakları seçmelisiniz.

Kız çocukları için olay biraz daha farklı bir durum almaktadır. Her ne kadar kız çocukları için bebek alınması çok normal durum olsada bunun dışında kız çocukları için farklı oyuncakların alınması gerekmektedir. Özellikle el becerisini arttırabilecek oyuncaklara da önem vermelisiniz.

Özellikle çocuğunuzun hayal gücünü zenginleştiricek olan oyuncakların başında oyun hamurları gelmektedir. Hayal gücünün gelişmesine ve el becerilerin artmasına yardımcı olan bu oyuncak grubunu alırken mutlaka kaliteli bir markanın ürününü almalısınız.

Kesinlikle ufak parçalı, rahatsız edici sesli oyuncaklardan, şiddet içeren oyuncaklardan çocuklarınızı uzak tutmalı, alacağınız oyuncağın onun hem kişisel gelişimine hemde bedensel gelişimine yardımcı olabilecek oyuncak seçimine özen göstermeli ve mümkün olduğunca çocuğunuzun oyununa dahil olarak onun oyun esnasında yaptıklarını kontrol altına almalısınız.

Ebeveylerin unutmaması gereken durum oyuncağı kendinize değil çocuğunuza aldığınız gerçeğini kabullenmeniz olacaktır. Mümkünse oyuncağı almaya gittiğinizde çocuğunuzda olursa oyuncağını seçmesine sizin verebilirsiniz. Tabi ki sizin kontrolünüzde…

Çocuk gelişimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER