26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaÇocukÇocuğum Televizyon Bağımlısı

Çocuğum Televizyon Bağımlısı

Çocuğum Televizyon Bağımlısı

Günümüz çocuklarının elektronik ürünlere karşı olan merakı zamanla bağımlılık haline gelebiliyor maalesef. Bu duruma gelmelerinde en büyük faktör biz ebeveynlerdir. Bebeklik zamanında ağlamasını susturabilmek için genellikle reklamları izleterek, çocukluk döneminde ise onlarla vakit geçirmek yerine televizyon izlemelerine izin vererek bu duruma gelmelerine neden olabiliyoruz. Çocuğum televizyon bağımlısı yazımızda bu sorunun üstesinden nasıl gelebileceğinizi anlatacağız.

Televizyon izleme süresini nasıl azaltmalıyız

Çocuğunuza kesin bir yasak koyarak bu durumun önüne geçmeye çalışmanız çocuğunuzu hem ruhsal hem de fiziksel olarak etkileyecektir. Televizyon izleme saatlerini belirleyerek bu kurala uymasını sağlamalısınız. Diğer zamanlarda çocuğunuzla vakit geçirmek adına onunla beraber el becerileri geliştirebilecek oyunlar, dışarıya çıkarak bisiklet sürmek veya spor yaparak televizyon izleme dürtüsünü azaltabilirsiniz. Çocuğunuzla zaman geçirmek için seçtiğiniz aktivitenin kendi istediğiniz değil çocuğunuzun seçtiği aktivite olmalıdır. Çocuğunuzun seçtiği aktivite onun daha keyifli zaman geçirmesine sebep olacaktır.

Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan durum televizyon karşısında az vakit geçiren çocukların sosyal gelişimleri hem de fiziksel gelişimlerinin daha sağlıklı ortaya koymaktadır.

Televizyon izleme saatlerinde sizin kontrolünde olan çocuğumuzun yaşına uygun olmayan programların izlemesine engel olabilirsiniz. Çocuğunuzu çok fazla sıkmadan ve uygun bir dille izlediği programın yanlış yönlerini anlatarak onu yönlendirebilirsiniz.

Günümüzde Netflix, DisneyPlus gibi platformların çıkmasıyla bambaşka bir sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu platformlarda +18 içeriklerin bulunmasıyla anne ve babaların endişesi daha büyük olacaktır. Bu yüzden bu platformlardan izleyeceği programların önüne geçmeniz gerekiyor. Her iki platformda çocuğunuz için ayrı bir hesap açmalı ve bu hesabı çocuk izleyici olarak belirlemelisiniz. Diğer hesaplar içinde güvenlik pin kontrolü yaparak çocuğunuzun bu hesapları açmasına engel olabilirsiniz.

Çocuk gelişimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER