25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaÇocukÇocuklarda Yabancı Dil Eğitimi

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi

Günümüz dünyasında teknolojinin insanın hayal bile edemeyeceği kadar hızlı büyüyüp, yayılması ile birlikte ülkemiz sınırları dışındaki insanlarla da iletişim haline geçmiş bulunmaktayız. Bu durumun sonuçlarından bir tanesi de yabancı dil öğrenimini ortaya çıkarmaktadır. Fakat günümüzde çocuklarda yabancı dil eğitimi okullarda verilen eğitimler yabancı dil eğitimi açısından yetersiz kalmaktadır.

Sebepler tek taraflı olmayıp hem öğrenci hem öğretmen hem de sistem bazlı bir sorundan kaynaklanmaktadır. Bu yetersiz eğitim sonunda yıllarca yabancı dil eğitimi almış, fakat yabancı dil öğrenmekte yetersiz kalmış binlerce üniversite mezunu gençlerle karşı karşıya kalmaktayız.

Yabancı dil eğitim sorunu

Yabancı dil eğitim sorununu çözebilmek için öncelikle toplumun bu konu hakkında detaylı olarak bilgilendirmesi gerekiyor. Bu bilinçlendirme çalışması belli başlı kurumlarla ya da bireylerle sınırlı kalmamalı, toplumun her kesimine yayılmalıdır.

Yabancı dil eğitiminde toplumumuzun yetersiz kalmasının bir diğer nedeni ise küçük yaşlarda yabancı dil eğitimine önem verilmemesidir. Devlet okullarında öğrenci sayısının çok olması sebebiyle derslerde dikkatin dağılması başlıca sorunların başında yer almaktadır. Özel kolejlerde eğitim alan çocukların bu konuda şanslı olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Yabancı dilin erken yaşlarda öğrenilmesi

  • İnsan beyni erken yaşlarda (özellikle 0-5 yaş aralığında) öğrenime daha açıktır, daha yatkındır.
  • Bu yaş aralığındaki çocuklarda bulunan merak duygusu da yabancı dil eğitiminde olumlu bir etkendir,
  • Erken yaşlarda eğitimine başlanılan yabancı dil, ilerleyen yıllarda daha çok pratik yapılabilme şansı tanır. Bu durumda öğrenimi kolaylaştırır.

Bahsedilen maddelerden de anlaşıldığı üzere yabancı dil eğitiminin erken yaşlarda başlanması büyük önem arz etmektedir.

Çocuk eğitimi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER