23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaCinsellikCinselliği Olumsuz Etkileyen Faktörler

Cinselliği Olumsuz Etkileyen Faktörler

Cinselliği Olumsuz Etkileyen Faktörler

Cinsel yaşamın olamaması, tek ayakla yürümek gibidir. Mutlu bir cinsel yaşam eşlerin hem sosyal hem de iş yaşamlarını olumlu etkiler. Mutlu evliliklerde mutlu çocuklar yetişir. Bütün bunların temelinde mutlu ve sağlıklı bir cinsel hayatın var olması yatar. Pek çok evli çift, cinselliği bir kenara atmıştır. Hayatın koşuşturmacası ve iş stresi, fazla para kazanma arzusu ve aşırı sorumluluk gibi nedenler, çiftlerin birbirlerinden uzaklaşmasına neden olur. Bunların sonucunda çiftler seks yapmayı bile unutur hale gelebilir. Cinselliği olumsuz etkileyen faktörler ve bunların çözümleri hakkında anahtar bilgiler sunalım;

Stresli bir hayat

Stres, pek çok hastalığın en temel nedenidir. Tabi ki cinsel hayatı da olumsuz etkileyen en temel faktördür. Kişilerin stresli olması, seksi aklına bile getirmemesine neden olur. Stresli bir iş yaşantısı, kişilerin sürekli panik halinde yaşıyor olması, eşler arasındaki ilişkide aşılamayan sorunlar olması gibi nedenler stresi tetikler. Bu da kişilerin cinsel birleşmeden zevk almamasına ve bir süre sonra cinsellikten soğumasına neden olur.
Stresin azalması için eşlerin birlikte çalışması gerekir. Stresli bir işte çalışan bir eşiniz varsa, eve geldiğinde ona hafif bir masaj yapabilir, gereksiz konular nedeniyle kavga çıkarmayabilir ya da onun ılık bir duş almasına yardımcı olabilirsiniz. Maddi konular nedeniyle stres yaşıyorsanız eşinizle karışlıklı konuşarak bir çözüm yolu bulabilir ve rahatlayabilirsiniz. Eşinizle iletişimizin ne kadar kuvvetli olursa, stresiniz o kadar azalır ve daha aktif bir cinsel hayatınız olur.

Yorgunluk

Eşiniz sürekli eve yorgun geliyorsa, televizyonun karşısında uyuyakalıyorsa, sizinle hiçbir aktiviteyi yapmak istemiyorsa ve en önemlisi aktif bir cinsel hayatınız yoksa, öncelikle yorgunluğun nedenini bulmanız gerekir. Örneğin; insülin direnci gibi hastalıklar kişilerin otururken uyumasına ve kendini sürekli kendini yorgun hissetmesine neden olur. Yorgunluğun altında başka hastalıklar da olabileceği gibi psikolojik sorunlar da yatabilir. Eşinizin yorgunluğunu almak için onunla sohbet edebilir, birlikte kahve içebilir ve ona biraz olsun dinlenmesi için vakit verebilirsiniz. Bunlara rağmen sorun devam ediyorsa bir doktora muayene olmasına yardımcı olabilirsiniz. Cinselliği olumsuz etkileyen yorgunlukla baş etmek için eşinize anlayışlı davranmanız ve ona yardımcı olmanız gerekir.

Alkol kullanımı

Sürekli alkol alan bir eşiniz varsa, cinsel hayatınız içinden çıkılmaz bir işkenceye dönüşebilir. Alkol kısa süreli istek sağlar ancak normal zamanlarda cinsel isteksizlik yaşamanıza neden olacaktır. Ayrıca sürekli alkol alıyorsanız, eşiniz tarafından reddedilebilirsiniz. Eşiniz sizin kokunuzdan ve davranışlarınızdan hoşlanmaz hale gelebilir ve artık sizinle birlikte olmak istemeyebilir. Mutlu bir cinsel hayatınızın olmasını istiyorsanız eşinizle birlikte ve özel günlerde alkol almayı deneyebilirsiniz. Sürekli alkol alma ihtiyacınız varsa tedavi olabilir ve cinsel hayatınızı kurtarabilirsiniz.

Utangaçlık duygusu

Cinsellik hakkında baskı yapan bir aileden gelen kadınlar bu konuda korku ve utangaçlık hissedebilirler. Kadınların büyük bir kısmında, evli olsalar bile eşlerinden utanmaları duygusu yaşanır. Çıplaklık ve beğenilemem hissi, kadınlarda utangaçlığa neden olur. Kadınların bedensel olarak kendilerini güzel hissetmemeleri de buna etkendir. Utangaçlık duygusu ancak partnerinizin yardımıyla aşılabilirsiniz. Kadınların öz güvenli olması ve kendi bedenini sevmesi de mutlu bir cinsel hayatın kapılarını aralayacaktır.

Düzensiz seks hayatı olması

Düzensiz seks hayatı cinselliği etkileyen olumsuz faktörler arasında ilk sıralarda yer alır. Erken yaşta ilişkiye girilmesi, çok eşli olma ve sık eş değiştirme gibi kavramlar, seks hayatını düzensiz hale getirir. Uzmanlar haftada en fazla 3 kez en az 2 kez seks yapılması gerektiğini belirtmektedir. Mutlu bir cinsel hayat için aktif olmak ve düzenli olarak cinsellik yaşamak gerekir.

İlişki çatışmaları yaşanması

Eşler arasında yaşana kavgalar, eşlerin birbirlerine öfkeli olması, çiftlerin düşünce yapısı ve bedensel olarak uygun olmaması, aldatılma duygusu ve eşlerin birbirine olan güvensizlikleri gibi nedenler cinsel hayatı olumsuz etkiler. Aklında bu soru işareti olan bireyler, kendilerini cinsel birleşmeye veremez ve bu birleşmeden zevk alamaz. Zamanla ihtiyaç karşılama haline gelen cinsel haya bir süre sonra biter. Bu nedenle eşlerin birbirleri ile doğru iletişim kurması çok önemlidir.

Daha önce yaşanmış olan cinsel sorunlar

Erkekte yaşanan erken boşalma ereksiyon olamama, geç boşalma gibi sorunlar cinsel hayatı olumsuz etkiler. Bununla birlikte kadının isteksiz olması, cinsel ilişki sırasında ağrı yaşaması, vajinismus gibi problemlerin birkaç defa yaşanması da cinsel hayatın bitmesine neden olur. Bu gibi sorunların çözümü genellikle psikolojik tedavidir ve eşler, kendilerinde olan sorunu kabul ederek mutlaka tedavi olmalıdır.

Cinsel birleşme için doğru zamanın seçilmemesi

Cinselliği olumsuz etkileyen bir başka faktör de doğru zamanın seçilmemesidir. Kadınların bu birliktelik için kendilerini hazır hissetmeleri gerekir. Erkeğin de kendini hazır hissetmesi ve belirli bir olgunluğa erişmiş olması, cinsel birlikteliklerin zevkli ve mutlu olması için önemlidir. Bu konuda eşler birbirini zorlamamalıdır. Her iki taraf da kendini hem bedensel hem de ruhsal olarak cinsel birleşmeye hazır hissetmelidir.

Uykusuzluk sorunu

Düzenli uyku günlük yaşamı olduğu kadar cinsel hayatı da olumlu etkiler. Düzenli uyumayan bireyler kendilerini sürekli olarak yorgun hisseder. Fiziksel aktiviteleri azalır ve cinsellik sırasında aktif olamazlar. Günde en az 6 sat uyku ile cinsel hayatınızda mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Heyecan eksikliği olması

Yapılan araştırmaların büyük bir kısmı, cinsel hayatın olumsuz etkilenmesinde bayanların heyecan eksiliği yaşamasından kaynaklandığını kanıtlar. Cinsel ilişkinin mutlu ve aktif olabilmesi için eşler arasında heyecanın kaybolmaması önemlidir. Heyecan ne kadar artarsa, cinsellikten alınan zevk de o kadar artar. Eşler birbirlerine masajlar yaparak, küçük ve heyecanlı oyunlar oynayarak, zevk alınan bölgelere ufak dokunuşlar yaparak, ön sevişmeyi uzatarak ya da romantik anlar hazırlayarak heyecanı yakalayabilir ve cinsel hayatlarında mutlu olabilirler.

Son olarak cinsellik kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Cinsellik kategorisinde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER