21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaKadıncaCinsellikCinsel İlişkide Uyumsuzluk

Cinsel İlişkide Uyumsuzluk

Cinsel İlişkide Uyumsuzluk

Cinsel ilişkide uyumsuzluk, eşler arasında büyük kavgalara, ayrılıklara ve boşanmalara neden olabilir. Eşinizle birbiriniz çok sevseniz bile cinsel hayatınızdaki uyumsuzluk nedeniyle iyi anlaşamayabilirsiniz. Tenlerin birbirine uyumu yatak odasında çok önemlidir. Peki birbirini severek evlenen ya da birbirlerine deli gibi âşık olan ama cinsel hayatında mutluluğu yakalayamayan çiftlerin ne derdi var? Neden cinsel uyumsuzluk yaşıyorlar?

Cinsel uyumsuzluğun altında bilinçaltında olan birçok sebep yatabilir. Bu sebepler sevişmek istememe, uzak durma, sürekli itme ve hayır cevapları ile kendini gösterir. Bu da günlük hayatta eşlerin birbirlerine tahammül edememesi anlamına gelir.

Cinsel ilişkide uyumsuzluğun sebeplerini şöyle açıklayabiliriz;

Libido seviyelerinin farklı olması

Libido seviyesi, kişilerin birbirlerini cinsel olarak arzulama seviyesi anlamına gelir. İlişkide bir taraf daha az istek duyuyorsa bunun sebebi iş yoğunluğu, stres gibi faktörler olabilmektedir. Bu durumda eşler birbiriyle konuşmalı ve gerekirse destek almalıdır.

Baskı yapılması

Eşlerden biri sürekli olarak diğerine baskı yapıyorsa, siz istemediğiniz zamanlarda partneriniz sizi cinsel birlikteliğe zorluyorsa, bu birliktelik bir zorunluluk hâline gelir ve cinsel uyum kaybolur. Bu nedenle eşlerin birbirlerini isteklerine anlayışlı davranması ve zorlayıcı olmaması gerekir.

Bencil olmak

Cinsel ilişki sırasında erkeklerin kadınlardan daha kolay ve daha çabuk orgazm oldukları bir gerçektir. Bu durumda kadınlar çoğu zaman mağdur duruma düşerler. Partneriniz cinsel birlikteliğiniz sırasında yalnızca kendini düşünüyorsa, ortada bir uyum yok demektir. Bu durumda partnerinizin daha anlayışlı davranmasını ve size daha çok önem vermesini isteyebilirsiniz.

Eski partnerler ile kıyaslama

Birlikte olduğunuz kişi sizi sürekli olarak eski partnerleriyle kıyaslıyorsa, onların cinsel ilişki sırasında daha iyi olduğundan bahsediyorsa bu oldukça aşağılayıcı ve onur kırıcı bir davranıştır ve mutlaka çözüm bulunması gerekir. Böyle bir cinsel ilişkide uyumdan bahsedilemez ve hemen bu sorunun düzletilmesi gerekir.

Suçluluk hissetme

Cinsel ilişki yaşadığınız partnerinden, ilişki sonrasında utanıyorsanız ya da yaşadığınız şeyden dolayı suçluluk hissediyorsanız, bilinçaltı bir probleminiz var demektir. Bu durumda mutlaka bir destek almanız gerekir.

İstenmeyen birliktelik

Cinsel ilişki sırasında eşlerin birbirlerinin isteklerine saygılı olması gerekir. Erkekler yatakta bazen agresif olabilir. Yalnızca zevk almak için kadının istemediği pozisyonlarda ilişkiye girmek isteyebilirler. Bu durum, kadınlar için onur kırıcı bir hal alır ve cinsel uyumdan söz edilemez. Böyle bir birliktelikte aradaki saygı da yok olacaktır.

Taleplerin rahatsız edici olması

Eşlerden biri yatakta fantezi kurmayı seviyorsa ve diğer bundan hoşlanmıyorsa, bir uyumdan söz edilemez. Yalnızca bir tarafın isteklerinin karşılanmadığı bir cinsel birliktelik, diğer tarafın rahatsız olmasına ve zevk almamasına neden olur. Eşlerden birinin istekleri diğer tarafa uygunsuz gelmesi durumunda bu durumun çiftler arasında konuşularak çözülmelidir.

Cinsel uyumsuzluk nasıl anlaşılır

Eşler arasındaki cinsel uyumsuzluğu anlayabilmek için bazı sinyallere dikkat etmeleri gerekecektir. Bu sinyaller evliliğinizi ya da ilişkinizi kurtaracaktır. Sizlere cinsel uyumsuzluğun geldiğini göstere sinyalleri açıklayalım;

  • Eşlerden birinin cinsel isteğinin daha az olması
  • Ekonomik ya da ailevi sorunlardan kaynaklanan stres nedeniyle yaşanan erken boşalma ya da isteksizlik gibi sorunlar
  • Hayattan zevk almayan ve enerjisi düşük olan kişilerin yaşadıkları depresyon sonucunda cinle enerjinin kaybolması
  • Cinsel ilişki sayısının azalması
  • Cinsellikle ilgili yeni deneyimleri yaşama korkusu
  • Eşlerin birbirlerine olan heyecanını kaybetmesi ve aradaki çekim gücünün azalması
  • Partnerinizin siz cinsel ilişkiye hazır haldeyken uyuması
  • Eşinizin cinsel konularda konuşmaktan çekinmesi ve içine kapanması

Bu işaretler, renkli olan cinsel hayatınızın artık uyumsuz olduğu anlamına gelir. İlişkinizde bu işaretleri görüyorsanız hemen eşinizle konuşmalı ve cinsel hayatınızı renklendirmek için çözüm bulmalısınız gerekli görüldüğü durumlarda bir uzmandan destek almaktan kaşınmamalısınız.

Son olarak cinsellik kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Cinsellik kategorisinde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER