21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaKadıncaİlişkiler & PsikolojiBoşanmak Dünyanın Sonu Değil

Boşanmak Dünyanın Sonu Değil

Boşanmak Dünyanın Sonu Değil

Hiçbir çift boşanmak için evlenmeyi düşünerek bu yola çıkmaz. Boşanma olayı mevcut ilişkide olması gereken aşk ve sevginin bittiği durumlarda ortaya çıkar. Şiddetli geçimsizlik, Tarafların aile baskısı, sosyal yaşam farklılığı gibi sayabileceğimiz birçok neden başlıca sebeplerdir.

Özellikle, boşanma döneminde en çok yıpranan taraf ağırlıkla kadınlardır. Boşanmadan sonra kadınların üzerindeki aile baskısının artmasına neden olabilmektedir. Maalesef toplumumuzda boşanmış olan kadına bakış açısı bu durumu daha da tetikleyen durumların başında gelmektedir.

Ne var ki; Boşanma sürecinin uzaması, iki tarafın birbirlerini suçlayıcı ithamlarda bulunması işleri daha çıkılmaz hale getirmektedir. Bunun dışında erkeğin kadın üzerinde yapacağı baskının etkisi, Kadınların bu dönem içerisinde ruh sağlığının bozulmasına ve korku ve endişeye dayalı travmalar yaşamasına sebep olabilmektedir.

Kadınlar yaratılış itibariyle her durumun en ince detayını düşünmeye meyilli bir yapıya sahip olduğundan dolayı boşanma sürecinin başlangıcından sonuna kadar ruhsal açıdan çöküntü yaşanma durumu söz konusu olmaktadır.

Çalışan bayanlar için bu süreç kolay atlatılabilir durum gibi gözükebilir. Hayatın sorumluluğunu tek başına kabullenmek, ortaya çıkacak sorunlar ile yüz yüze kalma fikri bazen endişe yaşamasına neden olabilmektedir.

Annenin yaşadığı sorunlar

Bir annenin bu durum içerisinde hayata karşı tek başına durması oldukça zor bir durumdur. Ayrıca annenin çocuğuna karşı birde Babalık sorumluluğunu üstlenmesi bazen imkânsız bir durum olabilmektedir. Annelerin; çocuğunun babanın eksikliğini hissetmemeleri için bazen çocuğun abartı boyutundaki taleplerine HAYIR diyebilmeleri oldukça zordur.

Boşanma sürecinde çalışmayan, ekonomik özgürlüğü olmayan bayanlar için bu durum daha kötü bir hal alabilmektedir. Çevre ve aile baskısı yüzünden istemeyerek de olsa ikinci evliliğini yapmak durumunda kalabilirler. Boşanma travmasını atlatamayan meleklerimizin mutlaka psikolojik destek almaları konusunda uzman bir psikolog yardımı alması gerekmektedir.

İlişkiler ve Psikoloji bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER