Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

0
415

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

Kadınlarda saç dökülmesi sorunu sıklıkla yaşanan problemler arasında yer alır. Özellikle dönemsel olarak mevsim geçişlerinde kadınlarda sıklıkla saç dökülmesi görünür. Yaşanan saç dökülmelerinin önüne geçmek için mutlaka saç bakımları zamanında ve düzenli yapılmalıdır. Saç bakımlarının düzenli yapılması ile saç dökülmeleri zamanla azalarak seyrekleşir.

Saç bakımının ihmal edilmesi sadece saç dökülmesi problemlerine değil saç derisi, egzama ve kepek problemlerine de neden olabilir. Bu nedenle saç bakımı ciddiye alınması gereken uygulamalar arasında yer alır. Saç dökülmesi bazı durumlarda vitamin eksikliğine bağlı olarak veya bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Özellikle demir eksikliği ve kansızlık problemi olan kadınlarda saç dökülmeleri yaşanabilir.

Mevsimsel olarak yaşanan saç dökülmeleri genellikle ilkbahar ve sonbahar geçiş dönemlerinde sıklıkla karşımıza çıkan problemler arasında yer alır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Problemlerinde Alınacak Önlemler
Kadınlarda saç dökülmesi problemlerinde alınacak önlemlerin başında düzenli olarak yapılan saç bakımları yer alır. Düzenli olarak yapılan saç bakımları saç derisini ve saç köklerini beslediği için saç dökülmelerinin önüne geçen en önemli faktörler arasında yer alır. Saç bakım maskeleri ve saç bakım serumları da uygulanabilecek yöntemler arasında yer alır.

Saç dökülmelerinin önüne geçmek için mutlaka saç yapısına uygun şampuan seçimi yapılmalıdır. İnce ve zayıf telli saçlar için özel üretilmiş saç dökülmelerini önleyen şampuanlar tercih edilmelidir. Saç dökülmesinin önüne geçmek için saça uygulanan ısı veren makinelerinde kullanımına dikkat edilmemelidir. Çok yüksek ısılarda ve saç köklerine yakın olarak kullanılmamaya özen gösterilmelidir.

Saç kurutma makinesi ile saç kurutma işleminde ısıyı direk olarak saç köklerine vermekten kaçınılmalıdır.

Kadınlarda Vitamin Eksikliğine Bağlı Olarak Gelişen Saç Dökülmeleri

Kadınlarda vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişen saç dökülmeleri sıklıkla yaşanabilen problemler arasında yer alır. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kadınların mutlaka doktora giderek gerekli tahlilleri yaptırması gerekir. Eğer saç dökülmeleri vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişiyor ise doktorun önermiş olduğu ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Bazen saç dökülmeleri hormon değişimlerine bağlı olarak da gelişebilir. Bu durum kadınlarda dönemsel olarak yaşanan normal olaylar arasında yer alır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.