21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekBebeklerde Gaz Sorunu

Bebeklerde Gaz Sorunu

Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir?

Yeni doğan bebeklerin birçoğunda görülen gaz sancısı annelerin korkulu rüyasıdır. Durmadan kesik kesik ağlama nöbetlerine giren bebeklerde altında yatan sebep, ateşli bir hastalık ve açlık değilse, bu bebeklerde gaz sancısı olduğu anlamına gelebilir. Peki bebeklerde gaz sorunu nasıl giderilir sorunun cevaplarını sizler için hazırladık.

Bebeğin gazının çok olmasının temel nedenleri

Bebeklerde oluşan şiddetli gaz sancılarının en önemli nedeni bebek emzirilirken hava yutmasıdır. Mamalar anne sütüne nazaran daha fazla gaz yaparlar. Anne sütü ile beslenen bebekte şayet gaz sancısı varsa, annenin acılı ve gaz yapıcı yiyecekler tüketmesinden dolayı kaynaklanabilir. Annenin, sütünün bebeğine geçtiğini düşünerek yediği yiyeceklere dikkat etmesi gaz sancısını önlemek için önem taşır. Annenin özellikle pişmemiş soğan, sarımsak, brokoli, kahve, çikolata ve portakal gibi yiyeceklerden uzak durması gerekir. Yeni doğan bebeklerin genelde ilk üç, dört ayında gaz sancısı bitmektedir. Fakat altıncı aya kadar kontrollü olmak hem sizin hem de bebeğiniz için sağlıklı olacaktır.

Bebeklerde gaz sancısını azaltmanın yöntemleri nelerdir?

  • Bebeğinizi beslerken mutlaka ara verilip gazı çıkartılmalıdır.
  • Mide ve bağırsak sistemi yeni gelişen yeni doğan bebeklerde sütün üzerine taze süt eklenmesi gaz sancısına yol açacaktır. Anne sütü yeterliyse bir sonraki emzirme için mutlaka aradan iki saat geçmesi beklenmelidir.
  • Gaz sancısı için doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.
  • Bebeğin karnına uygulayacağınız ileri geri masajlar ile bacaklarını esnetip karın içine çekme hareketleri bebeğinizin gaz çıkarmasına yardımcı olacaktır.
  • Karnına sıcak havlu konularak da rahatlamasını sağlamak bir diğer çözümdür.
  • Bebeğinizi yüzüstü pozisyonda tutup; sonra ters çevirmekte gaz çıkarmada faydalı olacaktır.
  • Bebekleri yan ve karın üstü yatırmak, gazını çıkarmak için önemlidir. Bu esnada mutlaka anne bebeğinin yanında olmalıdır.
  • Saç kurutma makinesi ve elektrik süpürgesinin sesi de bebeğinizi rahatlatacaktır.

Son olarak annelerin sakin, huzurlu stresten uzak olmaları bebekler için de önemlidir. Çünkü sevgi dolu, huzurlu bakışlarla temas kuran bebekler daha sakin ve rahat olmaktadırlar.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Bebek sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Bebeğinizin sağlığı için mutlaka doktorunuza kontrole götürmelisiniz.

Bebek sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER