21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekBebeğin Kaka Rengi Nasıl Olmalı

Bebeğin Kaka Rengi Nasıl Olmalı

Bebeğin Kaka Rengi Nasıl Olmalı?

Bebeğin kaka rengi onların sağlığı ile ilgili sinyaller verir. Kakanın rengi beslenme ile ilgili olduğundan farklı renklerde olması normaldir. Özellikle katı gıdaya geçtiklerinde farklı birçok besin yedikleri için bu farklılıklar daha belirgin olabilir. Ama bazen kakanın renkleri annelere sinyal vermektedir.

Bebeklerin kaka renkleri ne anlama gelir?

Bebekler ilk kakalarını 24 saat içerisinde yaparlar. Bu kakanın rengi siyahtır ve yapışkan özelliği vardır. Bebeğin anne karnındayken bağırsağında biriken bu kakaya mekonyum denir. Kakanın rengi birkaç gün siyah olur daha sonra rengi değişir. Bebekler birkaç gün siyah kaka yaptıktan sonra anne sütü ile beslenen bebeklerin kakası sarı renge dönüşür. Bu kaka sulu ve gevşek olur. Ana bebeğin kakasında pütürlü gibi kaka yoksa ve hep sulu kaka yapıyorsa doktora göstermeniz gerekebilir.

Bebeklerin kakaları annelere sinyal verirler. Bebeklerde kakanın rengi sümüksü bir sarı ise bunun nedeni bebeğin inek sütüne karşı bir alerjisi olduğunu belirtir. Bebek sadece anne sütü içiyorsa annenin inek sütü tüketmesinden dolayı bebeğine geçmiş olur. Bebek mama içiyorsa mamada inek sütü bulunduğunu belirtir. Sarı sümüksü kakanın diğer sebebi ise bağırsakta oluşan enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Enfeksiyon kapmış bebekte ateş ve kusma belirtilerde olur.

Bebeğin 4.aydan sonra karaciğerinden bağırsağa dökülen safra salgısının artmasından bebeğin kakası yeşile dönecektir. Bu durum geçici olup endişe edilmemelidir.
Bebeğinize demir ilacı takviyesi yapıyorsanız bebeğin kakası siyah renge dönüşür. Bebeğin kakası açık griyse bu durum safra asitlerinin yetersizliğinden yani sindirim sorunu var demektir.
Bebekler çok fazla süt ürünü ile beslendiklerinde kakaların rengi beyaz olabilir. Ama bazen bu durum bebeğin safra kesesi ve karaciğerde bir sorun olduğu habercisi olabilir. Bebeğin kakası beyaz ve birde pütürlü oluyorsa bu kolik olduğunu belirtir. Bebeğin kakası kil renginde ise aynı durum söz konusudur.

Eğer bebeğinizin inek sütüne alerjisi varsa bebek proktokolik hastalığı var demektir. Bu hastalığın belirtisi bebeğin kakasında hem mukus hem de kanama görülebilir. Bebeğin alerjisi olduğu yiyeceği tükettiğinde bağırsakta intihap oluşur ve bu yüzden bebeğin kakasında mukus ve kanama belirtisi gösterir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Bebek sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Bebeğinizin sağlığı için mutlaka doktorunuza kontrole götürmelisiniz.

Bebek sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER