23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaBebekBebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Oyuncaklar çocuklarınızın çevresini, hayatını kendi deneyimleri ile öğrenmesini sağlayan araçlardır. Oyuncak çocukların gelişimi için önemli bir unsurdur. Hayal dünyaları, doğru karar vermelerine, şekil renk ve boyutlar hakkında bilgi sahibi olmayı ve el becerilerini geliştirir. Ayrıca oyuncaklar çocukların düşünme yeteneklerini olaylara çözümünü ve yaklaşımını da geliştirir. Biz anne baba olarak bebekler için oyuncak seçimi olayında ne yapmalıyız.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok oyuncak türü bulunmaktadır. Eğitici oyuncaklar, çocukların motor gelişimine destek olan oyuncaklar vardır. Birde oyuncak çeşitleri var bunlar plastik pelüş gibi birçok farklı çeşitleri vardır. Peki, çocukların yaş aralıklarına göre hangi oyuncakları seçmeliyiz?

Bebekler doğru oyuncak seçimi

Çocuklar için uygun oyuncak seçimi çocuğun gelişimi için çok önemli. Yaşına göre oyuncak seçiminde nelere dikkat edilmeli? Çocuğun ilgi alanına göre yaş grubuna göre ince ve kaba motor gelişimine göre oyuncak seçilmelidir. Çocuğunuzun yaşından daha büyük oyuncak seçiminde bulunursanız çocuğun becerisin uygun olmadığı için çocuğa başarısızlık hissettirir ve özgüven eksikliği oluşur. Bu yüzden yaşa göre oyuncak seçiminde dikkatli olmak gerekir.

Bebekler ne tür oyuncaklar tehlikelidir

Oyuncak seçerken birçok şeye dikkat etmek gerekir. Mesela parlak renkli oyuncakları almamak gerekir. Çünkü boyaları dökülebilir ve çocuğunuzun eline yüzüne bulaşabilir. Yine fazla uzun tüylü pelüş oyuncaklar seçmemek gerekiyor. Tüylü oyuncak alımında kısa tüylü ve yıkanabilen oyuncaklar tercih edilmelidir. Genellikle üç yaş ve altındaki çocuklar küçük nesneleri ağızlarına alabildiği için küçük oyuncaklar seçmemek gerekiyor.

Çocuğunuza oyuncak aldığınız zaman çocuğun tek başına rahatlıkla oyun oynayabilmesi gerekiyor. Onun için herhangi bir tehlike yaratmamalıdır. Bildiğimiz gibi çocuklar sadece oyuncaklarla oynamaz evde bulunan birçok şeyi kendine oyuncak olarak belirler. Bu yüzden de evde de küçük boğazına kaçabilecek nesneleri ve çocuğun ilgisini çeken keskin veya kırışabilen cam nesneleri ortalıkta bırakmamak gerekir.

Bebek hazırlığı bölümümüzde yer alan diğer makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER