25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaBebekBebeğinize isim koyarken nelere dikkat etmeliyiz

Bebeğinize isim koyarken nelere dikkat etmeliyiz

Bebeğinize isim koyarken nelere dikkat etmeliyiz?

Bebeklerimiz için koyacağımız isimler elbette hayatıyla ilgili en önemli kararlardan biri olacaktır. Bu önemli kararı düşünmek için yaklaşık 9 aylık bir süre yeterli gelmeyen çiftlerde bulunmaktadır. Bebeğinize isim koyarken dikkat edilmesi gereken ve çocuğunuzun hayatını etkileyebilecek bu kararı verirken bazı ufak ipuçlarını sizler için araştırdık.

Bebek isimleri koyarken anlamlarını araştırın

Öncelikle çocuklarımıza koyduğumuz isimlerin bir anlamı veya önemli bir kişiyi yansıtıyor olması gerekmektedir. Birçok anne baba çocuklarına dini isimler koymak isterler fakat isim koyarken onların anlamlarını araştırmamız gerekmektedir.

Siz meleklerimize bir kaç örnek vermek istiyorum. Hacer ismi Arapça anlamı taştır. Çok fazla anlam ifade etmez. Ama bu ismi koyarken HACER validemizin (Hz. İbrahim’in eşi) esinlenerek koyabilirsiniz. Fakat genel anlamda çok fazla bir anlamı yoktur. Hacerul Esved taşı da Kâbe de olan bir taş ismidir. Asiye Hz. Musa büyüten firavunun eşinin adı olup anlamı Asi’dir.

Bu sebepten koyacağınız isimleri araştırmakta yarar vardır. Çünkü halk arasında çocuk verilen isme çeker diye bir kanıda vardır. Konuyla ilgili peygamber efendimizde “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” buyurmuştur. Kezban da anlam bakımından Kurana göre yalancı anlamına gelir. Fakat bu kelime Farsça dan dilimize girdiğinden anlamı Ev hanımıdır. Aleyna isimi de çok fazla açık bir anlamı yoktur. Arapça bir kelime olup üzerimize anlamına gelmektedir.

İslamiyet’in uygun gördüğü isimler

Peygamber efendimiz de kötü manaya gelen isimleri değiştirmiştir. Ayrıca yanlış yazılmasına meydan vermeyen ayrıca okunmasında da güçlük olmayan isimlerde koymalıyız. Allah’ın isimleri konulurken Allah’ın isimlerinin başına Abdül kelimesi konulması daha uygun olup kültürümüzde de bu şekilde konulmuştur. Abdül ismi Arapça da kul anlamına gelmekle birlikte ayrıca Abdullah: Allah’ın kulu Abdurrahim: Rahimin kulu Abdussamed: Samedin kulu anlamlarına gelir ve ikinci kelimeler yani Abdul’dan sonraki kelimeler Allah’ın isimleridir. Elbette bu isimler sadece birer örnek ve bebeğinizi isim seçerken dikkate alabileceğiniz konuları örneklemek açısından verilmiştir. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli konu Müslüman bir halkın dinine göre isimler seçmesinin uygun olacağıdır.

Bebeğinize isim koyarken sosyal hayatını düşünün

Bebeğinizi isim verirken iş, okul ve sosyal hayatını olumsuz etkileyebilecek konuları düşünmeli, aynı zamanda kişilik ve karakterini etkileyebilecek, arkadaşları arasında zorluk yaşayabilecek isimleri seçmemeniz gerekir. Popüler olan isimleri seçebilirsiniz, fakat kesinlikle aşırı kullanılan isimleri seçerken 2 kez düşünmelisiniz. Çift isim kullanmanın ya da çok uzun karakterli isimlerin çocuğunuzun sınavlarda ve benzeri alanlarda ismini doldururken zorluk çekebileceğiniz unutmayın.

Bebek hazırlığı bölümümüzde yer alan diğer makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER