29 Şubat Perşembe 2024
AnasayfaDekorasyonBahçe & Teras & BalkonBahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla birlikte kışın uzun süre ihmal ettiğimiz bahçeniz ile hayallere yeniden dönüş yaparız. Doğal olarak uzun süredir bakımını yapmadığımız bahçemiz tanınmaz bir hale gelmiş olabilir. Bahçeyi düzenlemeye kalktığımızda ise şüphesiz kabarık bir liste bizi beklemekte… Ekonomik bir şekilde sizi de fazla yormadan hayallerinizdeki bahçe dekorasyonu nasıl yapılmalı konusunda basit ipuçları vereceğiz.

Kroki oluşturun

Bahçe düzeninizi yeniden elden geçirmeye karar verdiyseniz elinize kazma, kürek alıp bahçeye çıkmadan önce mutlaka yapılacak işlerin bir planını yapmalısınız. Öncelikle bulunduğunuz alanın krokisini çıkarmalı, yapmak istediğiniz değişiklikleri ilk önce taslak üzerinde görmelisiniz. Ayrıca kroki ile birlikte bir ihtiyaç listesi de oluşturmanız işlerinizi daha kolaylaştıracaktır.

Olmazsa olmazlarınıza karar verin

Her insan bahçesinde havuz, salıncak, bahçe mobilyaları, çeşme, çiçek ve sebze yatakları olsun ister. Fakat sahip olduğumuz bahçenin küçüklüğü genellikle elimizi kolumuzu bağlar. Hal böyle olunca bir eleme yapmalıyız. Bahçemizde olmazsa olmazlarımız neler? Kimi insan çiçek ve sebzelerle uğraşmayı sever kimisi ise bahçesine salıncak kurup gün boyu dinlenmeyi… Yaptığınız seçimlerin birbiriyle uyumlu olmasına özen gösterin.

Küçük bir bahçeniz varsa…

Küçük bir bahçenizin olması muhteşem bir alan oluşturmayacağınız anlamına gelmez! Bahçenize ekleyeceğiniz küçük yürüme alanları, dinlenme bankları veya bahçe pufları oldukça değişik bir hava katacaktır. Bahçeniz küçük olsa bile seçeneklerinizin çok olması sizi oldukça etkileyecek! Yeter ki hayal gücünüzü kullanın. Ayrıca bahçenizde hangi ürünlerin yer alacağına baştan karar vermek bütçenize katkı sağlayacaktır. Hiçbir plan yapmadan herhangi bir yapı dekorasyon marketine girip, beğendiğiniz ürünleri satın almanız hem gereksiz hem de bahçenize yakışmayan şeyler alma riskiniz oldukça yüksektir.

Eşyaların doğru yerleştirilmesine özen gösterin

Bir yeri dekore ederken en önemli altın kural şüphesiz o bölgeyi tümüyle ele almaktır. Doğal olarak kroki ve plan atlanmaması gereken önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Çiçeklerle, diğer sebze ve meyvelerle cennet haline getirdiğiniz bahçenizde kitap okumaya veya kahve içmeye yer kalmadıysa eşyaların yerleştirilmesinde sorun var demektir.
Bahçenizin genişliğine göre sebzelerinize ve çiçeklerinize yer açtığınız kadar kendinize uygun alanlar oluşturmayı unutmayın! Bahçenize uygun küçük bir yemek masası, oturma bankı veya şezlong seçebilirsiniz.

Bahçe-Teras-Balkon dekorasyonu bölümümüzdeki tüm makalelere BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER