23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaDekorasyonBahçe & Teras & BalkonBahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır

Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır

Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır

Bahçeler günün yorgunluğunu atmak veya sevdiklerinizle beraber olacağınız ortamların olacağı huzur dolu bir alandır. Bu sebeple bahçenizde akşamları bu anı tekrar yaşamak için gerekli aydınlatma imkanına sahip misiniz? Bu yazımızda bahçe aydınlatması nasıl yapılır konusunda size fikir vereceğine inandığımız ipuçlarını bulabilirsiniz.

Bahçenizin planını çıkartın

İlk önce yapacağımız ilk iş bahçenizin planını bir kâğıda çizmekle işe başlayalım. Bu yüzden bahçenizi krokisini kâğıda çizerken kullanım amacına göre hareket etmelisiniz. Bahçenizin büyüklüğüne göre özellikle oturma bölümü, yürüyüş yolu, fıskiye, süs havuzu, ağaçlar, bitkiler, bahçe duvarları gibi uygulama alanlarını belirlemelisiniz. Hayalinizdeki bahçenin dekorasyonun işini tecrübesi olan kişi veya firmalar ile anlaşmanız sizin için en uygun seçenektir aslında. Dekorasyon konusunda bir tecrübe veya el yatkınlığınızın olmaması durumunda bahçe dekorasyonu size düşündüğünüzden daha pahalıya patlayacaktır. Bu yüzden bir peyzaj mühendisi bu işin rahatlıkla üstesinden gelecektir.

Aydınlatma maliyeti

Büyük bir bahçeye sahip olan kişilerin ilk önce çıkacak aydınlatma maliyetini iyice düşünmeleri gerekiyor. Bu yüzden büyük bahçeye sahip olan kişilerin bu işi kendilerinin yapmasını pek tavsiye etmiyoruz. Fakat küçük bahçeye sahip olan kişiler bu konuda çok şanslıdırlar. Çok basit ama hoş dokunuşlar ile muhteşem bir aydınlatmaya sahip olacaklardır. Ayrıca aydınlatma maliyetini aşağı çekmenize yardımcı olacak ürünler arasında solar aydınlatma ürünleri olacaktır. Bu yüzden bu ürünler arasından seçim yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Yemek bölümünün aydınlatması

Yemek bölümü aydınlatması belki de en önemli noktalardan olmasından dolayı bu yüzden bu alanın aydınlatmasına çok önem vermeliyiz. Bunun için bize yardımcı olacak ürünlerin başında spot lambalar yardımcı olacaktır. Spot lambaları aydınlatma direklerine veya seyyar ayaklı özellikle ahşaptan yapılmış olan direkler üzerine koyabilirsiniz. Ayrıca yerinizin uygunluğuna göre de masanın üzerinden geçireceğiniz kablolar ile yapabilirsiniz. Diğer bir lamba çeşidi ise filament ampul çeşididir. Görüntü olarak klasik ampul modellerinden çok farklı ama ortama değişik bir hava katacağına emin olabilirsiniz.

Diğer bir konu ise yemek bölümünde kullanılacak olan elektrik kabloları yerin altından geçerek geliyor ise çok ciddi bir sorun yaşamayacaksınız. Fakat kablolar yukardan geliyorsa bu kabloların geçiş noktalarında dekoratif kablo kanalları kullanmalısınız. Bu yüzden kabloları saran veya içinden geçirebileceğiniz ağaç dalına benzeyen kablo kanalları kullanmalısınız. Hatta bu kablo kanalları ortama biraz daha doğallık katacaktır.

Foto Galerimizi klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

Oturma bölümü aydınlatması

Sevdiklerinizle oturup konuşacağınız oturma bölümünde çok fazla bir aydınlatma unsuruna gerek olmaması dikkat etmelisiniz. Hem gözleriniz yorulmayacak hem de karşınızdaki kişinin konuşmasına odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Bu sebeple oturma alanındaki aydınlatma şeklinizin tepeden olmasına dikkat ediniz. Bunun dışında oturma bölümünde kullanacağınız mobilyalarında çok önemi bulunmaktadır. Yüksek boyutlu eşyalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Genellikle oturma bölümlerde kullanılan malzemeler arasında L Koltuklar, bambu görünümlü eşyalar tercih edilmektedir. Bu yüzden tekli koltuklar ile ışık ve manzaranın önünü kesmemiş olursunuz. Özellikle oturma bölümünüz bahçenizin orta bölümünde yer alıyorsa eğer L Koltuk kullanmayı aklınızdan çıkartmalısınız. Mobilya seçiminde dikkat edeceğiniz noktalar arasında ilk önce eşyaların plastik veya ahşap olmasına dikkat etmelisiniz.

Foto Galerimizi klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

Yürüyüş yolu aydınlatması

Yürüyüş yollarında genellikle solar aydınlatma ürünleri kullanılmaktadır. Özellikle solar duvar aplikleri ve kısa ayaklı aydınlatma çubuklarını kullanabilirsiniz. Bunun dışında dikkat edeceğiniz nokta dış mekânda kullanılacağı için hava koşullarına karşı dayanıklı ürünleri seçmelisiniz. Ayrıca kullanacağınız ürünlerin konumuna dikkat etmelisiniz. Çünkü bu ürünler enerjisini güneşten aldıklarından dolayı mutlaka güneş ışınlarını görebilecek noktalarda olması gerekmektedir. Diğer bir konu ise yürüyüş yolunuzun hangi malzemelerden nasıl yapılacağıdır. Düz beton dökülerek yapılan yürüyüş yollarını ilk önce aklınızdan çıkartmalısınız. Çünkü bu tarz yürüyüş yolları bahçenizi şehir parkı havası verecektir. Özellikle kilit taşı olarak bilinen malzemeleri tercih edebilirsiniz. Bölümler arası geçişleri ise toprağa yarı gömülü olarak kullanılan yekpare tek taş veya mermerler ile sağlayabilirsiniz. Taşlar arasında yer alan çimenler yürüyüş yollarının aslında can temelidir. Bu yolda yürüyüş yaparken özellikle çimlerin görüntüsü ve kokusu sizleri doğada yürüyüş yapıyormuş hissi yaşamanıza neden olacaktır.

Foto Galerimizi klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

Ağaç ve bitkilerin aydınlatması

Özellikle ağaç dallarında yapacağınız ışıklandırma ile gökyüzüne baktığınızda sanki yıldızları izliyormuş hissine kapılacaksınız. Aydınlatmada kullanacağınız şerit ledi ister tek renk isterseniz renkli olarak seçebilirsiniz. Diğer bir aydınlatma önerimiz ise ağaç diplerinden yukarı doğru spot ışığı kullanmanız olacaktır. Yapraklarda kullanacağınız lambaların küçük ama yüksek ışık veren ürünlerden seçmelisiniz. Özellikle ağaç dallarından aşağı doğru sarkıtılan fenerlerden almanızı tavsiye ediyoruz. Aslında bitki ve ağaçların aydınlatması kolay görünebilir fakat yanlış malzemeler kullanılması durumunda bitkileriniz zarar görebilir. Bu yüzden bir uzmandan yardım almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Foto Galerimizi klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

Havuz, fıskiye ve süs havuz aydınlatması

Bahçenizde havuz, fıskiye veya süs havuzu varsa eğer bu objelerin aydınlatma işleminden daha çok keyif alacağınıza emin olabilirsiniz. Işık oyunları ile yapacağınız aydınlatma işlemi sonucunda bahçenizde renk cümbüşü yaşanmasına sağlayabilirsiniz. Ayrıca küçük dekoratif ürünler ile süsleme yaparak ortamı şenlendirebilirsiniz. Özellikle dekoratif taş ve biblolar ile fıskiyenizin etrafını dekore edebilirsiniz. Havuz aydınlatması hem iç hem de dış aydınlatma olarak 2’ye ayrılmaktadır. Dış aydınlatma olayını kısmen kendiniz yapabilirsiniz ama iç aydınlatma uygulaması ciddi bir tecrübe istemektedir. Bu yüzden havuz aydınlatması için mutlaka profesyonel yardım almak zorundasınız.

Foto Galerimizi klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

Duvar aydınlatması

Bahçenizde bulunan gerek evin duvarı gerekse bahçenize ait çevre duvarların aydınlatması konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu yüzden ilk olarak hangi bölümün olması kararını netleştirmeniz gerekmektedir. Duvar aydınlatmasında kullanılacak malzemeler arasında genellikle solar duvar aplikleri, led şeritler kullanılmaktadır. Fakat duvar diplerinde ağaç ve bitkiler bulunuyorsa eğer toprağa yakın bölümünden aydınlatma yöntemi uygulayabilirsiniz. Bunun dışında isterseniz duvarınıza şerit ledler, dekoratif fenerler de kullanabilirsiniz. Aydınlatma sektörü geniş bir ürün yelpazesine sahip olmasından dolayı bu yüzden size tavsiyemiz bir yapı market mağazasına gitmeniz olacaktır. Birbirinden farklı yüzlerce ürün arasından aklınızdaki projeye en uygun olan aydınlatma ürünlerini alabilir hatta size daha değişik fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Foto Galerimizi klavyenizin yön tuşlarını kullanarak dolaşabilirsiniz.

Son olarak bilmelisiniz ki bahçe aydınlatması kolay gözükse de aslında çok zor bir iştir. Bu yüzden aydınlatma konusunda uzman olan bir firma ile anlaşmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bahçe-Teras-Balkon dekorasyonu bölümümüzdeki tüm makalelere BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER