12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaGüzellikTırnak BakımıAyak Tırnak Sorunları ve Bakımı

Ayak Tırnak Sorunları ve Bakımı

Ayak Tırnak Sorunları ve Bakımı

Bayanların ayak tırnak bakımına verdiği önem vücudumuzun diğer bölgelerine verdiğimiz hassasiyet kadar ön planda değildir. Sadece sorun yaşadığımızda çözüm araştırmasına giriyoruz. Halbuki ayak tırnak sorunları bacaklarımızın estetiğini geri plana atmasına neden olacaktır. Ayak tırnak bakımını en azından haftada 2 kez yapmalıyız. Evde çok basit şekilde tırnaklarımıza uygulayacağımız bakım sayesinde bu sorunu yaşamamıza engel olabilir.

Evimizde bulunan malzemeler ile tırnaklarımıza uygulayacağımız bakım sayesinde tırnak sıkıntısını geçici olarak engelleyebiliriz. Akşamları ayaklarımızın rahatça içine sığabileceği bir kabın içerisine çok sıcak olmayacak şekilde ayak bileklerimizin hizasına kadar su doldurup içerisine varsa kaya tuzu yoksa yemeklik tuz ve 1 çorba kaşığı elma sirkesi katarak 10-15 dakika içerisinde bekletmemiz gerekiyor.

Sonra ayaklarımızı iyice duruladıktan sonra ayak tırnaklarımıza varsa soft el kremi yoksa normal el kremi vasıtasıyla ayak tırnaklarımızın yavaşça ve fazla bastırmadan masaj yaparak tırnak etlerimizi yumuşatmamız gerekiyor.

Tırnak kesim şeklinin önemi

Dikkat edilmesi gereken bir durum ise ayak tırnaklarımızın kesme şeklimizdir. Yanlış tırnak kesilmesi ileride tırnak batması rahatsızlığına neden olabilir.

Aşağıda yer alan resimde doğru tırnak kesim şekli bulunmaktadır.

Ayak Tırnak Kesim Şekli
Ayak Tırnak Kesim Şekli

Başlıca tırnak sorunları nelerdir?

                                    Ayak tırnak batması:

Tırnak Batması
Tırnak Batması

Ayak tırnak sorunlarından en fazla rahatsız edici olanı tırnak batmasıdır. Tırnak batmasının başlıca nedeni yanlış tırnak kesimi, kalitesiz ve ayaklarınızı sıkan ayakkabı tercihi ve fazla ayakta kalan kişilerde sıklıkla gözükür. Tırnak batmasının tedavisi ayakları suda bekletip kremler yardımıyla tırnağı yumuşatmak olsa da bu kısa süreli bir çözümdür. İleri boyuttaki tırnak batması sorununu kesinlikle evde uygulayacağız uygulamalar ile çözemezsiniz.

Ayak tırnaklarının kalınlaşması:

Tırnak Kalınlaşması
Tırnak Kalınlaşması

Ayak tırnaklarında kalınlaşma durumu söz konusu ise mutlaka uzman hekimlere başvurulması gerekmektedir. Bu sorun evde tedavi edilerek geçilecek bir durum değildir. Tırnak kalınlaşma sebeplerinin en başında Diyabet yani şeker hastalığı gelir. Tırnak kalınlaşmasının kötü yanlarından biride ayaklarımızda oluşan kötü koku oluşumudur. Bu durumda olan kişilerin mutlak surette uzman doktor yardımı alması gerekmektedir.

Ayak tırnak sararması:

Tırnak Sararması
Tırnak Sararması

Ayak tırnaklarının sararmasının başlıca nedenleri arasında mantar, kalitesiz ojeler ve ojenin uzun süreli tırnak üzerinde kalması, Şeker hastalığı, dolaşım sistemi bozukları gelir. Sararan tırnaklar için evde basitçe yapabileceğiniz uygulama ise ılık su içerisine karıştırılmış olan sirke yardımıyla ayaklarınızı dinlendirmektir. Tırnak sararması tedavisi için uzman doktorlardan yardım almanız gerektiğini unutmayınız.

Ayak tırnak mantarı:

Tırnak Mantarı
Tırnak Mantarı

Ayak tırnak mantarı sık rastlanan tırnak rahatsızlıklarından biridir. Başlıca nedenlerinin arasında ayak bakımının düzenli olarak yapılmaması, ayaklarımızın terlemesinden dolayı oluşan kötü ortam, sık çorap değiştirilmemesi başlıca nedenler arasındadır. Doktor tavsiyesi ile tırnak mantarını iyileşmesine yardımcı olabilecek kremler ile bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilirsiniz. Rahatsızlığın devam etmemesi için ayak bakımını mutlaka yapmamız gerekmektedir.

Ayak tırnak soyulması:

Ayak tırnaklarının soyulmasına neden olan başlıca nedenler arasında kalitesiz oje kullanımı ve sürülen ojenin uzun süreli tırnak üzerinde kalarak tırnağın hava almasını engellemesidir. Bu rahatsızlığı gidermek tamamen bizlerin elinde. Tırnaklarımıza süreceğimiz ojenin markalı ve kaliteli olmasına ve tırnak üzerinde yer alan ojeyi kısa sürede içerisinde aseton malzemesi bulunmayan kimyasallar ile çıkarmamız gerekiyor.

                                    Ayak tırnak iltihabı:

Tırnak İltihabı
Tırnak İltihabı

El ve ayak tırnaklarında görülen bu rahatsızlığa halk dilinde Dolama olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlığa neden olan faktörlerin başında tırnak batmasından dolayı tırnak etinin mikrop kapması neden olur. Kesinlikle yaradaki iltihabı sıkarak veya yardımcı bir malzemeyle patlatmaya çalışmak veya kulaktan dolma tedavi yöntemi uygulayarak daha tehlikeli bir duruma kendinizi düşürmeyiniz. Bu rahatsızlığın tedavisini mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.

 

Tırnak bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER