21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaGüzellikAyak BakımıAyak Kokusuna Doğal Çözümler

Ayak Kokusuna Doğal Çözümler

Ayak Kokusuna Doğal Çözümler

İnsanların en çok muzdarip olduğu ve utanmasına neden olan ayak kokusuna karşı birçok doğal kür hazırlayabilirsiniz. Ayak kokusuna doğal çözümler ile ayaklarınızın kokusuna elveda diyebilirsiniz. Ayak kokusunu giderecek en basit kürlerden biri karbonat kürüdür. Karbonat kürü ayak kokusunu gideren ve kötü kokulardan kurtulmanıza yardımcı olacağı için yatmadan önce kullanılabilirsiniz.

İlk önce ayaklarınızın leğen içine yeteri kadar ılık su ve 2 kaşık karbonat ilave ediniz. Ayaklarınızı bu leğen içinde yaklaşık 45 dakika bekleterek ayağınızda oluşan kötü kokulara son verebilirsiniz. Karbonat ayrıca ayakların terlemesini de önlediğinden dolayı terlemeye bağlı oluşan kokuları da kolayca giderir.

Karbonat kürlerinden olan limonlu fesleğenli kür de ayak kokularının giderilmesinde oldukça etki gösterir. Limonlu fesleğen kürüyle ayaklarınızdaki tüm kirler de temizlenerek ayaklarınızdaki kötü koku oluşumu da ortadan kalkar.

Çayın ayak kokusu üzerindeki etkisi

Ayak kokuları üzerinde etkisi bulunan doğal ürünlerden biri de çaydır. Çay içerisinde yoğun olarak tanik asit bulundurduğundan dolayı tanik asit bakterileri ve kokuları giderir. Çayda bulunan tanik asit insan ayağındaki terinde atılmasında oldukça etkilidir.
Bir hafta boyunca akşam yatmadan önce 2 veya 3 adet çay poşetini çaydanlıkta demledikten sonra yirmi dakika ılımasını bekleyin. Çay ılıdıktan sonra leğen içine ayaklarınızı kapatacak şekilde boşaltın ve 45 dakika ile bir saat kadar ayaklarınızı bekletin. Ayaklarınızı rahatlatan çay kürü kötü koku oluşumlarını da yok edecektir. Çay kürü düzenli olarak kullanılırsa ayaklarınızdaki kötü kokuları zamanla azaltacaktır.

Sirkenin ayak kokusu üzerindeki etkisi

Anti bakteriyel özelliği olan sirkenin ayak kokusu problemine de oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Sirke ayakta bulunan kötü kokulara sebep olan tüm bakterilerin anında yok ederek ayak kokusunu önler. Sirke kürü sade bir şekilde uygulanan kürdür. Bir leğenin içine ayaklarınızı kapatacak kadar iki su bardağı sirkeyi boşaltın ve yarım saat kadar bekleyin.
Ayaklardaki tüm bakteri ve kirleri çıkaran sirke sayesinde ayaklarınızda kötü koku oluşumunu yok olur. Düzenli bir şekilde haftada üç defa ayak kokuları için sirke kürü kullanılırsa zamanla ayakta kötü koku oluşumu yok olur. Sirke ayaklarda kötü koku oluşumu dışında ayak mantarlarının oluşumunu da engeller.

Son olarak bilmelisiniz ki bu bakımları yapmanız yeterli olmayacaktır. Her gün temiz çorap giymeli ve 2 günde bir ayakkabınızı değiştirmelisiniz.

Ayak Bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER