25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaGüzellikAyak BakımıTopuk Çatlaklarına Doğal Bakım

Topuk Çatlaklarına Doğal Bakım

Topuk Çatlaklarına Doğal Bakım

Bay bayan fark etmeksizin sıkça yaşanan sorunlardan olan topuk çatlağı insanlarda oldukça yaygın bir durumdur. Sürekli aşınma nedeniyle topuklarınızın çatlaması normaldir. Topuk çatlaklarına doğal bakım için topuklarınızı aşırı sıcaklık değişimlerine maruz bırakmaktan kaçınmaktır. Çatlamış topukların doğal bakımına yönelik egzersizler arasında masajlar ve losyonlar da yer alır.

Çatlamış topuklar için doğal bakım için ilk olarak topuklarınızı aşırı sıcaklık değişimlerine maruz bırakmaktan kaçınmaktır. Bunu yapmak tırnaklarınızın çevresinde kuru, çatlamış cilt oluşumunu engeller. Ayrıca aşırı soğuk ve sıcak sudan kaçınmalısınız.

Bunun yerine ayaklarınızın rahatlığını korumak için ısıtılmış veya soğutulmuş bir ayak banyosu kullanmalısınız. Kuruluğun oluşmasını önlemek için topuklarınıza losyonlar da uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, ölü deriyi topuklarınızdan çıkarmak için bir ponza taşı kullanabilirsiniz. Kalan ölü deriyi çıkarmak için bir ayak törpüsü de kullanabilirsiniz.

Topuk çatlaklarına doğal bakım nedir?

Çatlamış topukların doğal bakımına yönelik egzersizler arasında masajlar ve losyonlar da yer alır. Topuklarınızı nemlendirmek için ayak maskesi de kullanabilirsiniz. Ayaklarınızın rahatlığını korumak için bir ısı yastığı da kullanabilirsiniz.

Ayak tabanları sürekli yerle temas halinde olduğu için topuk çatlaması yaygın bir sorundur. Bazı kişilerde yumuşak ve pürüzsüz, bazılarında ise sert ve kuru topuklu ayakkabılar bulunur. Kuru topuklu kişilerde genellikle ağrılı çatlaklar ve nasır oluşur. Ayrıca topuklarında kalın ve sararmış bir cilt geliştirebilirler. Topuk çatlaklarını önlemek için ayak bakımına özen göstermeniz gerekir. Doğal tedaviler sağlıklı ayakları korumanıza yardımcı olabilir.

Çatlaklar için doğal tedaviler

Çatlamış topuklara doğal bakım uygulamanız cildin zarar görmesini engellediği için önemlidir. Kimyasal ürünler yerine evde basit yöntemler ile bakımınızı yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ayaklarınızın temizliğini iyice yaptığınıza emin olmalısınız. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra güzelce kurulanması gerekiyor. Ayaklarınızın içine rahatça girebileceği bir leğen içerisine ılık su ekleyiniz. İçerisine 3 yemek kaşığı tuz ve 2 su bardağı sirke ilave ederek ayaklarınızı su içerisinde bekletiniz. Yarım saat sonra ayaklarınızı ılık su ile güzelce yıkayıp durulayınız. Bu bakım kürünü hafta 3 gün boyunca yapabilirsiniz. Ayaklarınızdaki derinin yumuşadığı göreceksiniz. Topuklarınızda iltihabı ve rahatsızlığı azaltmak için topuklarınıza soğuk buz uygulamasını deneyebilirsiniz.

Ayak Bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER