26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaGüzellikAyak BakımıNasırlı Ayaklar İçin Bakım Önerileri

Nasırlı Ayaklar İçin Bakım Önerileri

Nasırlı Ayaklar İçin Bakım Önerileri

Nasırlı ayak bakımı insan sağlığı açısından oldukça önemli faktördür. Öncellikle Nasır nedir neden oluşur sorunuza cevap verelim. Nasır ayak derisinde oluşan keratinleşmeden kaynaklanan bir ayak altı rahatsızlığıdır. Hem insana acı veren hem de estetik bakımından görünüşü bozan nasırlar, birçok sıkıntı yaratmaktadır. Aslında burada kişiye acı veren yüzeyde bulunan sertleşme değil, altta kalan sinire yapılan basınçtır. Nasırlı ayaklar için bakım önerileri yazımızda bu sorunu gidermenizi sağlayacak bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Nasır problemine son vermek isteniyorsa doğru ve düzenli bir şekilde ayak bakımı yapılmalıdır. Nasır oluşmadan önce, oluşacak bölgeye sert bir cisim baskı uygulamaktadır. Genellikle de bu durumdan dolayı sıkı ayakkabı giyildikten sonra nasırlar ortaya çıkar. Genel olarak nasırların oluştuğu bölgeler; parmak üstleri, parmak araları, topuk kısmı, ayak tabanı veya topuk arkası olmaktadır. Ayakta çok duran insanlarda nasır problemi oldukça fazla görülmektedir.

Nasırlı ayak bakımı için öneriler

Nasırları ortadan kaldırmak için birçok öneri vardır. Bunları sıralamak gerekirse;

  • İlk olarak ayakkabınızın Ortopedik ayakkabı olmasına özen göstermelisiniz. Bu sizin ayaklarınıza basınç yapan unsurları ortadan kaldırır. Özellikle sürekli topuklu ayakkabı giyiniyorsanız, bir süreliğine aranıza mesafe koymanız gerekecektir.
  • Hem mantar hem de nasırın oluşmasına zemin hazırlayan bir diğer unsur, nemli ayaklardır. Bu yüzden ayaklar banyodan hemen sonra kurulanması gerekir.
  • Kuru olan ayaklarınız sürekli terliyorsa, pamuklu çorap giymenizde fayda vardır. Ayrıca yanınızda 1 adet yedek çorap bulunmalıdır.
  • Beslenme düzeni Nasırlı Ayak bakımında oldukça büyük rol oynamaktadır. A ve E vitaminleri ve potasyum nasırlı ayaklara çözümü olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle besin listesinde meyve, sebze ve et olmasına dikkat edilmelidir.
  • Nasırlı ayak bakımında günlük olarak badem yağı ve vitamin içeren diğer ürünler sürülmelidir.
  • Nasırlı Ayak bakımında sık kullanılan bir diğer yöntem ise Ponza taşıdır. Taşta sert madde olduğundan dolayı, hızlı ve sert bir şekilde nasırlı bölgeye uygulanmamalıdır. Eğer sert bir şekilde kullanılırsa faydasından çok zararı olur ve Nasır oluşumuna neden olur.
  • Diğer bir önemli unsur ise nasırın sıfır noktasından alınmamasıdır. Nasırın operasyon ile mutlaka uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz hususlar ile ayaklarınızdaki nasır sorunundan kurtulabilirsiniz.

Ayak Bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER