23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaAdet Görememe Neden Olur

Adet Görememe Neden Olur

Adet Görememe Neden Olur?

Adet görme genellikle 28 günde bir olan bir eylemdir. Kanama genellikle 3-7 gün arası sürebilir. Menstrual döngü bir kadının yaşamını sağlıklı olarak sürdürebilmesi için önemlidir. Bazı nedenlerden dolayı âdet kanaması az olabilir ya da olmayabilir. 16 yaşına gelmiş ve hala adet görememe durumuna amenore denir.

Amenore nedenleri nelerdir?

Emzirme
Emzirme döneminde kadınların hormon dengesi değişir ve bu hormonlara bağlı olarak doğumdan sonraki ilk altı ay adet göremez. Bu normal bir durumdur.
Menopoz: Yumurtlama döneminin bittiği ve âdet kanamasının artık görülmediği bir dönemdir. Ortalama 45 yaş ve sonrasında başlar. Yumurta üretimi yapılmadığı için kadınlar adet görmezler.

Kist sorunları
Özellikle polikistik over sendromu gibi durumlarda kadınlar adet düzensizlikleri yaşarlar hatta hiç adet görmeyebilirler. Hormon tedavisi ve ilaçlar ile tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Hamilelik
Yumurtalıklarda üretilen yumurtaların bir sperm tarafından döllenmesi ile gebelik oluşur. Yumurta döllenmesi olduğu için kadın adet göremez. Hamileliğin en önemli belirtisi adet görmemedir. Hamilelik döneminde adet görememe sağlıklı ve korkulmaması gereken bir durumdur.

Stres
Ster vücuttaki hormon metabolizmasını olumsuz yönde etkileyerek vücut dengesini bozar ve buna bağlı olarak hastalıklar oluşur.

Adet görememe semptomları nelerdir?

Adet göremeyen bir kadının doğal yollardan hamile kalması çok zor bir durumdur. Hatta bazı durumlarda ise imkânsızdır. Kadının doğasında olan ve vücut sisteminin düzgün çalışabilmesi için adet görme bir ihtiyaçtır. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürebilmek için adet göremeyen bir kadın mutlaka bir kadın doğum uzmanına giderek tedavi olması gerekir. Adet görememe sadece üreme sistemini etkileyen bir durum değildir ve mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Regl Dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER