25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaKadıncaGeç Adet Görmenin Nedenleri

Geç Adet Görmenin Nedenleri

Geç Adet Görmenin Nedenleri

Bazı gençlerimiz çok erken yaşlarda yediği yiyeceklerden genetik yatkınlıklarından dolayı adet görmeye başlıyor. Normal yaşlara yakın olan adet görme doğal karşılanırken daha erken yaşlardaki adet görme durumu sorun teşkil edebilir. Asıl sorun ise ergenliğe ulaşmış olan kız çocuklarında yaşanan geç adet görme sorunudur. Geç adet görmenin nedenleri arasında birçok etken bulunmaktadır.

Adet görememeyi etkileyen faktörler

Genetik yapı
Adet gecikmesinin sebepleri anne, anneanne gibi büyüklerimizin geç adet görmesine bağlı olarak bizim de adet görme zamanımızı etkiliyor doğal olarak.

İlaç kullanımı
Diğer bir etki sebebi ise kullanılan ilaçlardır. Çünkü ilaçların bir kısmı adet görmeyi geciktirecek özelliğe sahipken bir kısmı daha erken adet görmeyi sağlayabiliyor.

Hormonsal sorunlar
Sebeplerden biri ise hormonsal denge bozukluğu. Polikistik over sendromu da çok bilinen bir adet gecikmesi sebebi olma niteliğine sahiptir. Hatta adet görememeye sebep olma ihtimali söz konusudur.

Saydığımız bu etkenler dışında;
Yaşamakta olduğunuz sinir, stres, iş ortamının vermiş olduğu yorgunlukta yumurtlama zamanını etkileme özelliğine sahiptir. Hızlı kilo değişimi, düzensiz ve dengesiz beslenme, aşırı yorucu spor aktivitesi yapma, rahim içine yapılan operasyonlar, kronik hastalıklar ve Obezite, annenin emzirme döneminde olması gibi daha birçok sebep adette gecikmeye sebep olmaktadır.

Görüldüğü gibi adet gecikmesinin çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin hepsi çok ciddi ve önemli sebeplerdir. Bunun için gerekli doktorlara problemlerimiz baş gösterdiğinde gidip bunların çözüm yollarını bulmamız gerekmekte.

Regl Dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER