21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekYeni doğan Bebek Bakımı

Yeni doğan Bebek Bakımı

Yeni doğan Bebek Bakımı

Yeni doğan bebek bakımı, oldukça itina gerektiren bir durumdur. Biz yetişkinler gibi dertleri konuşarak değil ağlayarak anlatırlar desek yeridir. Yenidoğan bebeklerin beslenmesinden uykusuna ve giydirilmesine kadar pek çok faktörde titiz yaklaşımlar gerekir. Bu konuda önerilen, yeni doğmuş bebeklerin mutlaka doktor kontrollerinin aksatılmamasıdır.

İmkânı olan aileler için de değişmeyen bir çocuk hekiminde periyodik muayenelerinin takip edilmesidir. Aynı çocuk doktoruna giden bebeklerin takip edilmesi son derece kolay ve başarılı olacaktır. Bu sebeple bebeğinizin gelişimini yakından takip eden doktorunuz, bebeğinize uygun reçeteler ve uygulamalar önerecektir. Ayrıca, aşı takviminde belirlenen aşıların takibi de bu şekilde daha rahat olup, aşıların atlanması söz konusu olmayacaktır.

Bebeklerin özenle bakımı

Yeni doğan bebek bakımı, sanıldığının aksine son derece kolay olup, sadece dikkat ve sakinlik gerektirir. Annenin rahat ve huzurlu olması, bebeğin de huzurlu olarak büyümesine vesile olur. Yeni doğan bebeklerde en sık karşılaşılan sorunların başında gelen, gaz sancılarıdır. Uzun süren gaz sancıları kolik diye nitelendirilir. Bu sebeple bebeklerin gelişigüzel sık aralıklarla ve süresinden önce emzirilmemesi son derece önem taşır.

Bebeklerin gaz sancılarının oluşumunu engellemek için de annenin düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bu yüzden gaz yapan gıdaların tüketilmemesi son derece önem taşır. Annenin sütünden geçen gaz yapan gıdalar, bebeklerde ciddi kolik sancılarına sebep olabilir. İlk bebeklik çağında bebeklere anne sütü dışında su bile verilmemesi gerekir. Anne sütü ile bebekler su ihtiyacını da giderecektir.

Sağlıklı bebekler

Yeni doğan bebek bakımı denilince akla ilk üç aylık periyot gelir. Bu dönem bebekleri hareket etmediğinden çok çabuk üşüyebilirler. Bu sebeple mevsim sıcaklık ortalamasının da üzerinde kalınlıkta giysiler giydirilmelidir. Pamuklu ve doğal kumaş yapılarına sahip kıyafetlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Bebeklerin sakin ve huzurlu ortamlarda yeterli düzeyde uyumaları, gelişimleri için son derece önem taşır.

Bebek Bakımı bölümümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER