Yaramazlık Yapan Çocuğa Nasıl Davranmalı

0
468

Yaramazlık Yapan Çocuğa Nasıl Davranmalı

Anne ve babaların en büyük sorunlarından biriside çocuklarının yaptıkları yaramazlıklardır. Kimi zaman anne ve babalar bu durumu fırsata çevirirken kimi zaman da bu durumla baş edemez hale gelirler. Bu durumda ebeveynler ve çocuk arasında ciddi çatışmalar yaşanır.

Ortaya çıkan bu çatışmalar sonucunda çocuk anne ve baba ile daha çok inatlaşır ve daha fazla yaramazlık yapar. Anne ve babanın sabrı daha çok tükenir ve içinden çıkılmaz bir durum ortaya çıkar.

Yaramaz Çocuklarla Nasıl Başa Çıkılır?

Yaramaz çocuklar çoğu zaman ebeveynlerin sabrının sınırlarını zorlar. Bu durumda anne ve baba bazen istenmeyen davranışlarda bulunabilir.

Sabrı tükenen anne ve baba bir süre sonra çocuğa hem psikolojik hem de fiziksel şiddet uygulamaya başlayabilir. Bunlar kesinlikle bir çocuğa yapılmaması gereken davranışlardır.

Yaramaz bir çocuk ile baş edebilmek için öncelikle çocuğa sakin yaklaşmak gerekir. Ebeveynler ne kadar gergin olurlarsa çocuklarda o orantıda hırçınlaşır ve yaramazlık yapar. Bu durumla başa çıkabilmenin en önemli yolu sabırlı davranmaktır.

Çocukların Yaramazlık Yapmasını Önleyecek Etkinlikler

Çocukların yaramazlık yapmasını önlemek için enerjileri farklı şekilde değerlendirilebilir. Birtakım etkinlikler ve oyunlar bu konuda yardımcı olacaktır. Bu oyunlar ve etkinlikler şu şekildedir;

  • Herhangi bir spor dalına yönlendirmek
  • Resim yapmak
  • Çocuğa özel ayrılmış alanda karalama çalışmaları yapmak
  • Oyun hamuru ve kum ile oynamak
  • Günün belli saatlerinde fiziksel olarak aktif olacağı parkta vakit geçirmek
  • Yüzme

Dans etme, gibi birçok alanda çocukların enerjilerini daha verimli atmaları sağlanabilir.

Yaramazlık Yapan Çocuğa Nasıl Davranılması Gerekir?

Yaramazlık yapan çocuğa, çocuğun aksine sakin yaklaşılmalıdır. Çocuğun yaramazlık yaptığı anda dikkati başka bir yöne çekilmelidir. Kendisine zarar vermesini önlemek öncelikli yapılması gerekendir.

Aşırı tepki vermek çocuğun yaptığı davranışı daha da şiddetlendirmesine neden olur. Bu da çocuğun istemeden kendine zarar vermesine yol açabilir. Çocuğa sakince yaklaşılmalı ve dikkati dağıtılarak yaptığının yanlışlığı hakkında uygun bir dille uyarılmalıdır.

Çocuğu sakinleştirecek oyunlar oynatılmalı ve fazla enerjisini atması için destek olunmalıdır. Yaramazlık yapmaya yönlendirdiği fazla enerjisi daha verimli bir şekilde yönlendirilmelidir. Bütün bunları yaparken en temel koşul, ebeveynlerin sabırlı ve sakin olmasıdır. Zamanla çocuk anne ve babanın sakinliği karşısında sakin kalmayı başaracaktır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin.