23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaTüp Bebek Tedavisindeki Yasal Koşullar

Tüp Bebek Tedavisindeki Yasal Koşullar

Tüp Bebek Tedavisindeki Yasal Koşullar

Türkiye’de her 100 çifttin yaklaşık olarak 15 çift doğal yollar ile anne ve baba olamıyor. Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere DEVLET DESTEĞİ olduğunu biliyor muydunuz? Tüp bebek tedavisindeki yasal koşullar yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Devlet desteği ile tüp bebek yaptırmak isteyen anne ve baba adayları iki türlü destek alabiliyorlar. İster özel kurumlara başvuru yaparak tedavilerden yararlanabilir. İsterler ise de devletin bu konuda sağladığı hizmet içeriğinden yararlanarak tedavi olabilirler. Tüp bebek tedavisi maliyetli bir iş olduğundan maliyetin bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Bu hizmet içeriğinden yararlanabilmeniz için çocuk sahibi olamıyor olmanız gerekiyor. Ayrıca anne adayının 39 yaşından küçük olması da gerekiyor.

Yasal koşullar nelerdir ve başvuru nasıl yapılır

Yapılan tedavi yöntemleri sonucunda çocuk sahibi olunamadığına ilgili kurumlardan raporun alınması gerekiyor. Anne adayının 23 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Seçilecek olan tüp bebek merkezinin SGK kurumu ile sözleşmesinin olması gerekiyor. Bu sayede devlet ilgili masrafları karşılayabilecektir. Hastanın 900 gün priminin 5 yıl içerisinde ödenmiş olması gerekir. Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce ilgili devletin bu konuda açmış olduğu hastanelerden randevu alınarak başvuru yapabilirsiniz. Bu merkezler sadece tüp bebek çalışması yapan kurumlar olarak ön planda yer alıyor. Bu kurumlara başvuru yaptıktan sonra ilgili tedavi süreci başlar

Tüp bebek tedavisinde devlet ücretin ne kadarını karşılıyor

Tüp bebek tedavisinde devlet ücretin bir kısmına katkı sağlıyor. Gerekli raporların alınması sonucunda ilk denemede masrafların %30 kısmı devlet tarafından karşılanır. Birinci denemede başarı sağlanamaz ise ikinci ve üçüncü deneme hakkınızda bulunmaktadır. Bu konuda gerekli olan yasal işlemleri tamamladıktan sonra başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu ikinci denemeye devlet katkısı ise %25 olacaktır. Üçüncü deneme de ise devlet katkısı ise %20 olacaktır.

Tüp bebek hizmetinden kimler yararlanır

Tüp bebek tedavisinden yararlanabilmeniz için minimum 3 yıl evli olmanız gerekiyor. Anne ve baba adaylarının ikinci evlilikleri ise birinci evlilikten çocuklarının olmaması gerekiyor. Ayrıca yapılan test sonuçlarında normal yol ile bebek sahibi olamaması gerekiyor. Bununla ilgili rapor da uzman hekim tarafından hazırlanır.

Tüp bebek sağlık raporu

Tüp bebek sağlık raporu ilgili kurum tarafından düzenlenmektedir. Bu raporda anne ve baba adayının tüm bilgilerinin eksiksiz olması gerekiyor. Ayrıca yasal olarak belirtilen evrakların hazırlanarak belirtilen süre içerisinde de teslim edilmesi gerekiyor. Sağlık raporu hazırlanabilmesi için sizden istenen belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Anne ve baba adaylarının resimler
  • Anne ve baba adaylarının kimliklerinin fotokopileri
  • Adres ve telefon bilgileri
  • Tüp bebek tedavi sürecinde kullanılan ilaçların reçetesi
  • 3 adet farklı tarihlerde düzenlenen sperm sayını gösterir belge
  • Evlilik cüzdan fotokopisi
  • SSK ve BAĞ-KUR çalışanları için hizmet döküm belgesi

Bu belgeler hazırlandıktan sonra sağlık raporunuz uzman hekim tarafından hazırlanır ve heyet tarafından onaylanarak kayıt altına alınır. Bu aşamadan sonra tüp bebek yaptırma işlemine başlanmaktadır. Tüp bebek aşamasında anne ve baba adayının uyumlu olarak hareket etmesi işlemlerin daha kaliteli olmasına da yardımcı olur.

Tüp Bebek kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER