21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaÇocukErgenlik Döneminde Beslenme Sorunları

Ergenlik Döneminde Beslenme Sorunları

Ergenlik Döneminde Beslenme Sorunları

Ergenlik döneminde giren bireylerin beslenmelerine önem vermesi gerekmektedir. Bu dönem içerisinde sağlıklı beslenemeyen ergenlik döneminde çocuklarınıza sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Ergenlik döneminde beslenme sorunları ile karşılaşan ebeveynlerin bu duruma özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

Büyüme ve gelişmede yaşanan olumsuz etkiler, dikkat süresinin kısaltılması, öğrenmede güçlük çekme davranış bozukluklarına neden olmaktadır. Bu da okul başarısını önemli ölçüde düşürür. Sağlıksız beslenme gençlerin fazla kilo almasına ve aşırı kilo kaybetmesine yol açabilir.

Ergenlik döneminde gençlerin sağlıklı beslenmesi

Bu dönem içerisinde vücudun ihtiyacı olan temel besinleri tüketmesinin yanı sıra spor ve aktivitenin de önemli olduğunu bilmelisiniz. Spor da vücudun temel ihtiyaçlarından biridir.

  • Özellikle kahvaltı etme ve su içme alışkanlığı kazanmalısınız.
  • Meşrubat, hazır meyve, asitli içeceklerden olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir.
  • Yediklerinizi çok iyi çiğneyerek metabolizmanızı harekete geçirmeniz sindirim sisteminizi rahatlatır. Çok çiğneme tok tutarak hızlı kilo vermenize yardım eder.
  • Televizyon ve bilgisayar karşısında yemek yememeye özen göstermelisiniz.
  • Ara öğünlerde meyve tüketimine dikkat etmeli, şekerli, yağlı yiyeceklerden olabildiğince kaçınmalısınız.
  • Cips, kızartma, gazlı içecek, tatlı gibi yiyecekleri tüketmemeniz gerekmektedir.
  • Süt ve süt ürünlerini bolca tüketebilir, günde en az bir bardak süt tüketmelisiniz. Süt içmeyen kişiler için peynir, yoğurt ya da süt ürünleri tavsiye edilmektedir.
  • Her gün aynı saatte yemek yemeye dikkat etmeli öğün atlamadan diyet uzmanımızın gösterdiği diyet listesi eşliğinde sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz.
  • 3 ana, 2 ara öğün olmak üzere beslenmeli açıkta satılan besinleri tercih etmemeye gayret etmelisiniz. Açıkta satılan yiyecekler uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için hızlı, rahat bir şekilde bozulabilirler.

Vücudunuzun düzenli bir şekilde çalışması, besinlerinizin vücutta yararlılığın artırılması için fiziksel aktivitelerinizi artırmalısınız. Ergenlik döneminde görülen beslenme sorunları ve problemlerinin önüne geçmek için zihinsel, duyusal ve bedensel gelişiminize katkı sağlayan günde en az 60 dakika yürüyüş ve spor aktiviteleri yapmaya özen göstermelisiniz.

Ergenlik döneminde hangi besinler tüketilmelidir?

Aslında beslenme sorunu sadece ergenlik döneminde değil neredeyse tüm yaşantımız da yaşanan bir sorundur. Beslenme sorunu ergenlik döneminde biraz daha ön plana çıkmaktadır.

Bu dönem içerisinde hangi besinlere daha çok önem vermeliyiz sorusuna kısaca göz atalım.

Süt ve süt ürünleri (Süt, peynir, kefir, yoğurt) mutlaka beslenme hayatımızda yer edinmelidir.

Et ve et ürünlerini vücudunuzun ihtiyacı olan proteinleri karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Kuru ve taze sebze ve meyve ürünlerini öğünlerinizde mutlaka bulundurmalısınız.

Bulgur, makarna, yulaf, pirinç, kahvaltılık gevrek ve ekmek gibi yiyecekleri ideal ölçüde, uzman hekiminizin önerdiği miktarda ve sıklıkta tüketerek ergenlik döneminde görülen beslenme sorunları ve problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Son olarak beslenmenize dikkat etmenizin yanında mutlaka spora vakit ayarlamalısınız. Açık havada yapılan sporun hem bedenen hem de ruhsal olarak rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.

Ergenlik Dönemi bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER