25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaKadıncaTüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çoğu insanın gelecekle ilgili en büyük hayallerinden birisi de çocuk sahibi olmaktadır. Bazıları bu hayallerine sorunsuz bir şekilde ulaşabilmektedir; bazıları da tüm denemelere rağmen çocuk sahibi olamamakta ve hemen ümitsizliğe kapılmaktadırlar. Bu esnada devreye tüp bebek tedavisi giriyor ve tüp bebek tedavisi sayesinde çoğu insan hayallerine kavuşabilmektedirler. Her gün daha çok gelişen teknoloji ile tüp bebek tedavisi daha başarılı sonuçlar veriyor. Peki Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüp bebek tedavisi öncesi ve sonrasında bazı konularda dikkatli olmak tüp bebek tedavisinin daha başarılı olmasını sağlar. Tedavi süresince anne baba adayları mutlaka doktorun önerilerine uymalıdırlar. Bebek taşıyıcısı olacak olan anne ise çok daha fazla dikkatli olmalıdır. Tüp bebek tedavisi öncesi doktorunuza geçirmiş olduğunuz rahatsızlıkları bildirmeniz gerekiyor. Genital organda çıkan uçuk veya iltihaplanma, ateşli hastalık, kronik gibi rahatsızlıkları doktorunuza eksiksiz bir şekilde söylemeniz gerekmektedir.

Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır

Anne ve baba adaylarının tüp bebek tedavisin yaşam kalitelerini arttırmaları gerekmektedir. Tedavi görürken sigara ve alkolden uzak durulmalıdır; hatta 2-3 ay öncesinden bu kötü alışkanlıklar bırakılmalıdır. Alkol ve sigara hem anne baba adaylarının hem de bebeği sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Vücudunuzda meydana gelen ani değişiklikler ve rahatsızlıklar doktora mutlaka anlatılmalıdır. Doktorunuzun tavsiyelerinize uyduğunuz sürece hamile kalma şansınız o kadar çok artacaktır. Tüp bebek tedavisi süresinde anne ve baba adaylarının fiziksel egzersizler yapmaması gerekir. Hafif tempoda yürüyüş yapılabilir.

Tüp bebek tedavisinde düzenli beslenilmelidir

Tüp bebek tedavisinde herhangi bir diyet yapmanız gerekmemektedir; düzenli ve sağlıklı beslenmeniz yeterli olacaktır. Her gün sık sık yemek yenmeli; ancak çok yemek değil, az az yenmesi gerekmektedir. Asit ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Bol bol taze sebze, meyve, baklagiller ve kuruyemiş yenmelidir.

Anne adayı tedavi süresince stresten uzak tutulmalıdır. Stres hem anneyi hem de bebeği olumsuz yönde etkiler. Erkek, sperm örneği vermeden önce 3-4 gün süresince cinsel perhiz yapmalıdır ve kesinlikle boşalmamalıdır. Ayrıca anne ve babalar doktorun verdiği ilaç kullanımını kesinlikle tam vaktinde yapmalıdırlar. Anne adayı tedavi süresince ve sonrasında uzun yolculuklar yapmamalı ve ısı değeri yüksek olan sulara ve ortamlara girmemelidir. Baba adayı da tedavi öncesi 3-4 ay ısı derecesi yüksek olan ortamlarda bulunmamalıdır.

Tüp bebek uygulaması cinsel ilişki

Sperm sayısını arttırmak için, tedavi öncesi en az 3 gün cinsel ilişki olmamalıdır. Tedavi uygulandıktan sonra da 10 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bu sayede tüp bebek tedavisi daha başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır.

Doktorunuzun randevu verdiği saatte tam vaktinde orada olmalısınız çünkü bu tedavide zamanlama çok önemli bir role sahiptir. Doktora gitmeden önce merak ettiğiniz ya da sormak istediğiniz şeyleri bir kâğıda yazıp, doktorun yanına gittiğinizde kâğıdı verebilirsiniz. Çünkü doktorun yanında heyecandan bazı şeyleri sormayı unutabilirsiniz. Tüp bebek tedavisinde dışarıda tedavi hakkında hiç bilgisi olmayan insanların sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Kulaktan dolma şeyler ile sakıncalı davranışlarda bulunmayın. Bu yüzden doktorunuzla çok iyi bir iletişim içinde olmanız gerekmektedir.

Muayeneden önce, muayene olacağınız bölgelerin temizliğine dikkat etmelisiniz. Tüp bebek tedavisinin daha başarılı sonuçlanmasında bu çok önemli bir etkendir. Doktorunuzun söylediklerini dikkatlice dinlemeli ve anlamadığınız bir yer olduğunda doktorunuza sormalısınız. Söylenen şeyleri yanlış anlamanız tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Doktorunuzun söylediği şeyleri gerekirse not olarak da yazabilirsiniz çünkü bebeğiniz ve sizin için doktorun tavsiyeleri hayati önem taşımaktadır.

Tüp Bebek kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER