23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaTüp BebekTüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Yenilikler

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Yenilikler

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Yenilikler

En başlıca bilinen sebeplerden biri anne adayının yaşı gelmektedir. Anne adayının yaşı ilerledikçe tüp bebekte başarı oranı da düşmeye başlar. Çünkü yaşla birlikte yumurtalıklarda yaşlanma, döllenme de azalma, rahimde embriyonun tutunmasının azalması, miyom sıklığı da artış gösterir. Fakat tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran yenilikler sayesinde bebek sahibi olmak artık kolay…

Kadın yumurtaları kadının yaşı ile birlikte aynı oranda yaş alır. Yumurta ne kadar yaşlanırsa hamilelik şansı da bir o kadar azalır. Tüp bebek tedavisinde 30’lu yaşlardaki bir kadından 10 tane yumurta toplama şansı varken 40 lı yaşlardaki bir kadından bu 2 yumurtaya kadar düşer.

Kadında doğurganlığı koruyan değişiklikler

Kadın doğurganlığını koruyabilmek için yaşam tarzlarında ufak dokunuşlarla bunu sağlayabilirler. Kilo kontrolü bunların başında gelir. Sağlıklı beslenmeleri ve kilolu olmamaları önemli sebeplerdir. Sigara her insan için zarar teşkil eder ama anne olmak isteyen bir kadın için çok daha büyük tehlike arz eder.

Zira sigara hamile kalmayı engelleyen bir nedendir. Çağımızın sorunu haline gelen stres hamile kalmak isteyen bir kadın için başlı başına bir sorundur.

Bir çift sorun olmadığı halde hamile kalınma gerçekleşmiyorsa var olan stresle bu durum çok daha ileri boyuta taşınabilir.

Histereskopi ile tedavi şansı

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen yenilikler arasında en güvenilir yöntem olarak tecrübeli bir hekim tarafından rahim görüntülenmesi denilen histereskopi ile yapılan incelemelerdir.

Bu incelemelerde hamilelik oluşumunu önleyici rahim içi miyomlar, yapışıklıklar tespit edilerek tedavisi yapılır ve hamilelik şansı arttırılmış olunur. Embriyonun rahime tutunabilmesi için en uygun zamanı belirlemek gibi bir genetik test mevcuttur ki böylelikle rahimden alınan doku örneği ile başarısız tüp bebek denemelerinde artmalar yaşanacağına yapılan incelemelerle birlikte en uygun zaman belirlenerek yeni amaç artık başarıdır.

Kadında var olan bağışıklık sistemi hastalıkları da tüp bebek tedavisinde başarısız sonuçlara gebedir. Bunun için de yenilikler arasında verilen serumlarla bağışıklık sistemi dengelenerek vücudun embriyoyu kabul etmesi sağlanır.

  • Tüp bebek tedavisinde anne adayının yaşı başarı açısından son derece önemli bir durumdur.
  • Tüp bebek tedavisinde anne yaşı ile yumurta yaşı aynıdır.
  • Tüp bebek tedavisinde doğurganlığı etkileyecek faktörler gerektiğinde cerrahi yöntemlerle giderilmektedir.
  • Tüp bebek tedavisinde doğurganlığın korunması açısından dikkat edilmesi gereken detaylar anne adaylarına aktarılmaktadır.

Bir başka başarı şansı ise blastosist transferdir. Yani tüp bebek tedavilerinde başarı şansının artabilmesi için embriyonun transfer edilmeden 5.gün boyunca bekletilmesidir. Bu günler zarfında yaşama şansını sürdüren embriyonun rahme tutunması da bir o kadar sorunsuz olacaktır.

Tüp bebek kategorisinde yer alan tüm makalelerimizi BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER