23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıCilt Bakımı Hakkında Bilgiler

Cilt Bakımı Hakkında Bilgiler

Cilt Bakımı Hakkında Bilgiler

Cilt sağlığının korunması için cilt bakımı düzenli olarak yapılması gereken uygulamaların arasında yer alır. Bu yazımızda Cilt bakımı hakkında bilgiler içeren ve aklınıza takılan soruların cevabını öğreneceksiniz. Yapılacak olan bakım ve uygulamalar cilt üzerinde oluşan kir, yağ, ölü deri gibi zararlı etmenlerin cilt yüzeyinden atılmasına yardımcı olacaktır.

Bu uygulamaları yapılmadan önce mutlaka kişilerin cilt analizlerinin yapılması ve cilt analizlerine uygun olan cilt bakımlarının yapılması gerekir.

Cilt yüzeyinde oluşan bu zararlı etmenler cildin erken yaşlanası başta olmak üzere, gözeneklerin açılması, siyah nokta oluşumu, sivilce oluşumu gibi birçok cilt problemine de neden olacaktır. Bu nedenle cilt bakımının düzenli aralıklarla ve doğru uygulamalar ile yapılması gerekir. Düzenli olarak cilt bakımı uygulanan kişilerde cilt yaşlanmalarının ve kırışıklıkların daha geç oluştuğu gözlenmiştir.

Kuru ve hassas ciltlere cilt bakım önerileri

Kuru ve hassas ciltler cildin nem oranının düşük olması nedeni ile en çok neme ihtiyaç duyan cilt yapılarıdır. Bu nedenle kuru ve hassas ciltlerin gün içerisinde nemli tutulması gerekir. Nemlendirici cilt bakım ürünleri ile cildinizin nemli kalmasını sağlayacaktır. Uygulanan nemlendirici ürünlerin mutlaka kuru ve hassas ciltler için özel üretilmiş olması gerekmektedir. Aksi taktirde cilt yüzeyinde daha fazla kurumalar meydana gelecektir.

Ayrıca cilt yüzeyini nemlendirecek bakım maskeleri de cildin nemli kalmasına yardım edebilirsiniz. Yatmadan önce mutlaka cilt yüzeyi temizlenerek yoğun nem içeriğine sahip krem ile cilt nemlendirilmelidir.

Yağlı ve karma ciltler için bakım önerileri

Yağlı ve karma cilt yapısına sahip olan kişilerin en büyük problemleri arasında cilt yüzeyinde oluşan fazla yağlanmalar yer alır. Özellikle cilt yüzeyinde oluşan fazla yağlanma siyah nokta ve sivilce problemlerine neden olacaktır. Cilt yüzeyinde yer alan fazla yağın yapılan uygulamalar ile giderilmesi gerekir. Gün İçerisinde kullanılan cilt temizleyici ürünlerin yağlı ciltlere özel olarak hazırlanmış olanları kullanılmalıdır. Kullanılan nemlendirici ürünlerin ise yağsız özellikte olanları tercih edilmelidir.

Düzenli olarak yapılan cilt temizleme işlemleri cilt yüzeyinde oluşan fazla yağlanma probleminin giderilmesine yardım eder. Ayrıca yapılacak olan maskeler ile de yağlanma problemlerinin üstesinden gelebilirsiniz.

Cilt Bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER