Cilt Bakımı Hakkında Bilgiler

0
433

Cilt Bakımı Hakkında Bilgiler

Cilt bakımı cilt sağlığının korunması için düzenli olarak yapılması gereken uygulamaların arasında yer alır. Cilt bakım uygulamaları yapılmadan önce mutlaka kişilerin cilt analizlerinin yapılması ve cilt analizlerine uygun olan cilt bakımlarının yapılması gerekir. Yapılacak olan bakım ve uygulamalar cilt üzerinde oluşan kir, yağ, ölü deri gibi zararlı etmenlerin cilt yüzeyinden atılmasına yardımcı olur.

Cilt yüzeyinde oluşan bu zararlı etmenler cildin erken yaşlanası başta olmak üzere, gözeneklerin açılması, siyah nokta oluşumu, sivilce oluşumu gibi birçok cilt problemine de neden olabilir. Bu nedenle cilt bakımının düzenli aralıklarla ve doğru uygulamalar ile yapılması gerekir. Düzenli olarak cilt bakımı uygulanan kişilerde cilt yaşlanmalarının ve kırışıklıkların daha geç oluştuğu gözlenmiştir.

Kuru ve Hassas Ciltlerin Uygulaması Gereken Cilt Bakım Önerileri

Kuru ve hassas ciltler cildin nem oranının düşük olması nedeni ile en çok neme ihtiyaç duyan cilt yapılarıdır. Bu nedenle kuru ve hassas ciltlerin gün içerisinde nemli tutulması gerekir. Nemlendirici cilt bakım ürünleri ile cildin nemli tutulması sağlanabilir. Uygulanan nemlendirici ürünlerin mutlaka kuru ve hassas ciltler için özel üretilmiş olması gerekir. Aksi taktirde cilt yüzeyinde daha fazla kurumalar meydana gelebilir.

Ayrıca cilt yüzeyini nemlendirecek bakım maskeleri de cildin nemli kalmasına yardım edebilir. Yatmadan önce mutlaka cilt yüzeyi temizlenerek yoğun nem içeriğine sahip krem ile cilt nemlendirilmelidir.

Yağlı ve Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı ve karma cilt yapısına sahip olan kişilerin en büyük problemleri arasında cilt yüzeyinde oluşan fazla yağlanmalar yer alır. Cilt yüzeyinde oluşan fazla yağlanma siyah nokta ve sivilce problemlerine neden olacağı için cilt yüzeyinde yer alan fazla yağın yapılan uygulamalar ile giderilmesi gerekir. Gün İçerisinde kullanılan cilt temizleyici ürünlerin yağlı ciltlere özel olarak hazırlanmış olanları kullanılmalıdır. Kullanılan nemlendirici ürünlerin ise yağsız özellikte olanları tercih edilmelidir.

Düzenli olarak yapılan cilt temizleme işlemleri cilt yüzeyinde oluşan fazla yağlanma probleminin giderilmesine yardım eder. Ayrıca yapılacak olan maskeler ile de yağlanma problemleri çözülebilir.

Cilt Bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.