25 Haziran Cumartesi 2022
AnasayfaSağlıkPsikolojiSosyal Medya Baskısı

Sosyal Medya Baskısı

Sosyal Medya Baskısı nedir  diye sorduğumuzda insanlar sosyal medyaya göre hayatlarına şekil vermeye başladıklarını görüyoruz buda ister istemez baskı yaratıyor.

Sosyal medya artık hepimizin hayatına girmiş durumdadır. İnsanlar günlük hayat içerisinde sürekli sosyal medya ile haşır neşir halinde hareket ederler.

İnsanların ne yaptığını, nereye gittiğini ya da kimlerle olduğunu sosyal medyadan kolaylık da öğrenebiliriz.

Sosyal Medya İhtiyaç mı

Sosyal medya kişilerin tamamen ihtiyacı haline gelmiştir. İnsanların sosyal medyada kendilerini yeterli hissetmek için yaşamlarını değiştirdiği bile olmaktadır.

Sosyal medya ilk başlarda gençler tarafından kullanılsa da şimdilerde çocuklarda yaşlara kadar herkesi kullandı bir hale gelmiştir. Sosyal medya hem kadın hem de erkek sürekli kullanımı halindedir.

Sosyal medya kullanan nüfus sayısı oldukça kalabalıktır. Ve bu nüfus sayısı gün geçtikçe sürekli artış göstermektedir. Çünkü sosyal medyada bir beğeni kavramı vardır ve bu beğeni kavramının artması için kişiler hayatlarında farklılık arayışına girmektedirler.

Sosyal medya baskısı ise sosyal medya da yeteri kadar popüler olamama ve sosyal medyada sürekli olanlardan geride kalma korkusudur.

Kişiler sosyal medyada gördüklerini yaparak her türlü akıma ayak uydurma ve herkes gibi göz önünde olmak isterler. Sosyal medyada popüler olmak ise sürekli değişkenlik göstermektedir.

Çektiğiniz bir fotoğraf ile bir anda popüler olabilirken, çok kısa bir süre sonra bu popülerliğiniz yerle bir olabilir.

İşte bu nedenle herkes sosyal medya ile oldukça yakından takip ederek popülerliğinin düşmemesi adına sürekli çalışmalar yapmaktadır.

Sosyal medya baskısı da tam olarak bu noktada ortaya çıkmaktadır. Popülerliğinin düşmesinden korkan insanlar farklılık peşine düşüyorlar.

Sosyal medya normal hayattan daha farklıdır. Kişiler normal hayatta üzgün olsalar bile mutlu görünmeye çalışarak sosyal medyada kendilerine daha farklı lanse ederler. Bazı insanlar sosyal medyada popüler olmak üzere daha farklı çalışmalar bile yaparlar.

Önemli olan sadece popülerlik olarak düşünen kişiler olumsuzlukları destekleyerek linç yemek ve bu linç ile gündemde kalmak isterler. Bu durum popülerlik arayışında bir tür psikolojik rahatsızlık olarak değerlendirilmektedir.

Normal hayatta düşündüğünü söylemeye çekinen insanlar sosyal medyada gerçek kimliklerini bir kenara bırakarak daha farklı bir kimlik ile her istediğini söyleyebilen insanlara dönüşmektedirler. Sosyal medya artık herkesi içine almakta ve insanların hayatlarını etkilemektedir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER