28 Haziran Salı 2022
AnasayfaSağlıkPsikolojiSosyal Fobi Belirtileri... Tedavisi

Sosyal Fobi Belirtileri… Tedavisi

Sosyal fobi adından da anlaşılacağı gibi bir korku durumudur. Sosyal fobiyi biraz tanımak gerekirse sosyal ortama girildiğinde yaşanan kaygı bozukluğu olmaktadır.

Sosyal fobi duygusu yaşayan kişiler yeni bir ortama ya da yeni kişiler ile tanışmaya kendilerini hazır hissetmezler. Sosyal fobi bir anksiyete bozukluğudur ve tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Tedavi edilmediğinde kişiler hayatlarında tabii ki devam eder fakat sürekli ortama girmekten çekinen ve insanlardan kaçan bir kişi olarak hayatlarına devam ederler. Bu durumda kişinin başarılı olmasının önüne geçebilir.

Sosyal fobi sorunu yaşayan kişiler yeni bir ortama girdiğinde bu durumun kaygısı içerisinde son derece huzursuz olurlar. Bir ortamı tanıması ve bu ortama alışması uzun zaman alabilir. Sosyal fobi sorunu yaşayan kişiler yeni insanlarla tanıştıklarında terler, ortamdan uzaklaşmak ister, yüzleri kızarır ve sesleriniz de çatallaşma gibi problemler görülebilir.

Bu fiziksel durumun görülmesinin sebebi de kişinin yaşadığı korku ve bu korkuyla kendini geri çekme hissinden kaynaklanmaktadır.

Sosyal fobi ile en çok hangi durumlarda karşılaşılır?

Sosyal fobisi olan insanların bir takım ortamlara girdiğinde bu durumu bariz bir şekilde ortaya çıkar ve kaygı durumu ile karşı karşıya kalırlar. Sosyal fobisi olan insanların girmeye çekindiği ortamlar şu şekilde olmaktadır:

• Bir topluluk önünde konuşma yapmak

• Yeni bir ortama girmek

• Farklı insanlar ile tanışmak

• Önemli bir yerde söz almak zorunda kalmak

• Herkesin size görebileceği bir yerde bulunmak

• Tiyatro gibi yerlerde bir takım rol çalışmalarına girmek

• Kendi düşüncenizi belli etmek durumunda kalmak

• İnsanlar tarafından yargılanmak ya da eleştiri altına tutulmak

Bu durumlar sosyal fobi tetiklemektedir. Kişiler bu gibi ortamlarda bulunurken ya da bu hareketleri yapmak zorunda kaldığında sosyal kaygısı artarak o durumdan uzaklaşmak isterler.

Sosyal fobi tedavisi nasıldır?

Sosyal fobinin tedavisi tıp hekimleri tarafından yapılmaktadır. Bir anksiyete sorunu olduğu için ilaç tedavisi ya da seans halinde konuşmalar ile bu durumun değerlendirmesi yapılır.

Psikiyatri doktorunuz sizle görüştükten sonra sosyal fobinizin hangi aşamada olduğuna karar vererek en uygun tedavi çizelgesini hazırlamaktadır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER