23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSosyal Fobi Belirtileri... Tedavisi

Sosyal Fobi Belirtileri… Tedavisi

Sosyal Fobi Belirtileri… Tedavisi

Sosyal fobi adından da anlaşılacağı gibi bir korku durumudur. Bu durumu biraz tanımak gerekirse sosyal ortama girildiğinde yaşanan kaygı bozukluğu olmaktadır.

Sosyal fobi duygusu yaşayan kişiler yeni bir ortama ya da yeni kişiler ile tanışmaya kendilerini hazır hissetmezler. Aslında bu rahatsızlık bir anksiyete bozukluğudur ve tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Tedavi edilmediğinde kişiler hayatlarında tabii ki devam eder fakat sürekli ortama girmekten çekinen ve insanlardan kaçan bir kişi olarak hayatlarına devam ederler. Bu durumda kişinin başarılı olmasının önüne geçecektir.

Sosyal fobi sorunu yaşayan kişiler yeni bir ortama girdiğinde bu durumun kaygısı içerisinde son derece huzursuz olurlar. Bir ortamı tanıması ve bu ortama alışması uzun zaman alabilir. Bu sorun içerisindeki kişiler yeni insanlarla tanıştıklarında terler, ortamdan uzaklaşmak ister, yüzleri kızarır ve seslerinde de çatallaşma gibi problemler görülebilmektedir.

Bu fiziksel durumun görülmesinin sebebi de kişinin yaşadığı korku ve bu korkuyla kendini geri çekme hissinden kaynaklanmaktadır.

 Hangi durumlarda bu rahatsızlık ile karşılaşılmaktadır

Sosyal fobisi olan insanların birtakım ortamlara girdiğinde bu durumu bariz bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Sosyal fobisi olan insanların girmeye çekindiği ortamlar şu şekilde olmaktadır:

  • Bir topluluk önünde konuşma yapmak
  • Yeni bir ortama girmek
  • Farklı insanlar ile tanışmak
  • Önemli bir yerde söz almak zorunda kalmak
  • Herkesin size görebileceği bir yerde bulunmak
  • Tiyatro gibi yerlerde bir takım rol çalışmalarına girmek
  • Kendi düşüncenizi belli etmek durumunda kalmak
  • İnsanlar tarafından yargılanmak ya da eleştiri altına tutulmak

Bu durumlar kişilerde sosyal fobi sorununu tetiklemektedir. Yukarıda belirtilen durumlar içerisinde ki kişiler sosyal kaygısı artarak o durumdan uzaklaşmak isterler.

Sosyal fobi tedavisi nasıldır?

Sosyal fobinin tedavisi tıp hekimleri tarafından yapılmaktadır. Anksiyete sorunu olmasından dolayı ilaç tedavisi veya seans halinde konuşmalar ile bu durumun değerlendirmesi yapılmalıdır.

Psikiyatri doktorunuz sizle görüştükten sonra sosyal fobinizin hangi aşamada olduğuna karar vererek en uygun tedavi çizelgesini hazırlamaktadır.

İlişkiler ve Psikoloji bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER