21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekSigaranın Hamilelikte ve Doğum Sonrası Zararları

Sigaranın Hamilelikte ve Doğum Sonrası Zararları

Sigaranın Hamilelikte ve Doğum Sonrası Zararları?

Hamileyken sigara içmek hem anne adayının kendi sağlığı açısından hem de doğmamış bebeği açısından büyük riskler barındırır. Bu yüzden sigaranın hamilelikte ve doğum sonrası zararları konusuna dikkatinizi çekmek istiyoruz. Sigara içerisindeki nikotin ve katran gibi maddeler kimyasal madde içerdiğinden dolayı sigara içen bir hamile annenin bebeği için sonu ölümcül sonuçlanabilecek komplikasyonlara sebep olabilir. Anne adayının değil sigara içmesi, sigaralı ortamda bile bulunması bebek için olumsuz bir durumdur.

Hamilelikte sigaranın zararları

Sigara içen anne adaylarında düşük doğum riski yapma yüksek ihtimallerdedir. Erken doğum, prematüre doğum ya da düşükle sonuçlanabilecek hamilelikler yaşanır. Aynı zamanda sigara içmek dış hamilelik ihtimalini de arttırır. Hamilelik esnasında sigara içen bir anne adayında hipertansiyon görülme riski vardır. Emzirme dönemlerinde sigara kullanımı doğrudan anne sütünden bebeğe geçer.

Hamilelikte sigara kullanımı bebeği nasıl etkiler?

Hamilelik esnasında sigara içmek bebeği kimyasal maddelerle karşı karşıya bıraktırır. Ani bebek ölümleri ya da doğum sonrası kalıtsal hastalıklara sebebiyet verir. Akciğer gelişiminde olumsuz etkileri vardır. Çocukluk kanseri oluşumuna nedendir.

  • Sigara içmek bir anne adayı için büyük riskleri barındırır.
  • Sigara içimi hamilelik esnasında kesinlikle devam etmemesi gereken bir durumdur.
  • Anne adayının sigara içilen ortamlarda bulunmaması gerekir.
  • Sigara içerisindeki nikotin ve katran kimyasal maddeleri bebek için son derece zararlıdır.

Düşükler genellikle hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşir. Sigara içmek bu dönem içerisinde bebeğin gelişiminde olumsuz etki yaratacağından düşük yaşanır, erken doğum riski oluşmasına sebep olur. Hamilelik sırasında sigara içmek bebeğin kusurlu doğma risklerini arttırır. Bunların başında da kalp kusurları gelir. Sigarayı bırakmakla sağlıklı bir bebek dünyaya getirileceği aşikâr bir gerçektir.

Sigara aynı zamanda hem kadın hem erkek için doğurganlığın azalmasında etkendir. Sigara içen bir erkekte sperm sayıları azalır, kalitesi düşer. Bir kadında hamile kalma zorlukları, erken menopoz ve kanser gibi sağlık sorunları yaşanır.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER