23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSağlıkDiyet & SporSağlıklı Diyet İçin İpuçları

Sağlıklı Diyet İçin İpuçları

Sağlıklı Diyet İçin İpuçları

Sağlıklı diyet yapmanın ilk kuralı tüm besin gruplarını barındıran bir diyet planının hazırlanmasıdır. Tek tip beslenmeye dayalı diyet programları sağlığınızın ciddi anlamda bozulmasına neden olur. Bu nedenle diyet yaparken tüm sağlıklı besinlerden belirli miktarlarda tüketmek gerekir.

Diyet yapan insanların uzak durmaları gereken besin grupları içerisinde karbonhidratlar ve yağlar içerikler besinler bulunmaktadır. Bu besin grupları vücutta depolanarak yağa dönüştüğü için fazla tüketilmemelidir. Diyetin mutlaka uzman bir diyetisyen eşliğinde yapılması gerekir. Kulaktan duyma bilgiler ile yapılan diyetler vücutta yağ kaybı yerine su ve kas kaybı yaşanmasına neden olur. Bu durum vücudun yağ yakım faaliyetlerinin ve normal çalışma düzeninin bozulmasına neden olabilir. Özellikle kısa sürede kilo vermeyi sağlayan şok diyetler tehlikeli sonuçların yaşanmasına yardım eder.

Diyette meyvenin önemi

Diyet esnasında meyve tüketimi sınırlı sayıda olmalıdır. Diyet yapan kişiler meyvenin kilo yapmayacağınız zannederler. Fakat meyvelerin içerisinde de früktoz adı verilen meyve şekeri bulunur. Fazla miktarda yenilen meyveler vücutta depolanarak yağa dönüşür. Bu yüzden meyve tüketiminde diyetisyenin önerdiği sınırın üstüne çıkılmamalıdır.

Diyet programlarının içerisinde mutlaka protein olmalı

Diyet beslenme içerisinde protein ağırlıklı ürünler yer almalıdır. Protein diyet esnasında uzun süre tok kalmamızı sağlar. Ayrıca protein ağırlıklı beslenme metabolizmayı hızlandırdığı için daha çabuk kilo vermeye yardım eder. Sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta, öğlen ve akşam yemeklerinde tavuk, balık ve kırmızı et tüketebilirsiniz. Diyet yapan insanlar hem düşük kalorisi hem de protein içeriği nedeni ile mantar tüketimi de yapabilirler. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz istiridye mantarı diyet için uygundur. İçerisinde bol vitamin protein bulunduran bu mantarın kalori miktarı çok düşüktür.

Diyet esnasında vücutta ödem oluşması

Diyet yapan insanların en büyük problemlerinden biri vücutta ödem oluşmasıdır. Bu nedenle ödem oluşmasını engelleyen sağlıklı ve doğal kürler uygulayabilirsiniz. Ödem oluşmasını engellemek için günlük tüketilen tuz miktarının düşürülmesi gerekir.

Diyet ve Spor bölümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER